Kultura

Muzyka – płyty – świat

10 najlepszych zagranicznych płyt roku według „Polityki”. Songi ponadczasowe

Beth Gibbons, Lives Outgrown Beth Gibbons, Lives Outgrown materiały prasowe
Autorskie podsumowanie kulturalne roku „Polityki”.

10. Rafael Toral, Spectral Evolution, Moikai. Płyta portugalskiego kompozytora i improwizatora (wybitny Space Quartet), działającego głównie w sferze elektronicznej, to tylko jeden utwór, ale zarazem zdumiewająca odyseja prowadząca nas przez różne nurty muzyki alternatywnej i awangardowej.

9. Javva, Picaros, Mystic. Owszem, to album wydany w Polsce i supergrupa złożona z muzyków krajowej sceny alternatywnej, ale tę ich taneczną, momentami punkową, a do tego wielokulturową formułę można z powodzeniem prezentować na światowych scenach.

8. Nala Sinephro, Endlessness, Warp. Najciekawsza jazzowa płyta roku 2024 to zarazem album elektroniczny, opublikowany przez wytwórnię specjalizującą się w muzyce klubowej. Refleksyjne, medytacyjne „Endlessness”, nagrane z udziałem czołowych brytyjskich jazzmanów, to druga płyta belgijskiej artystki, którą w nowym roku zobaczymy na Off Festivalu.

7. Różni wykonawcy, TRANSA, Red Hot Org. Wytwórnia Red Hot Organization to zarazem organizacja charytatywna – w latach 90. Publikowała popularne składanki, przeznaczając dochody na walkę z AIDS. Dziś poszerza świadomość dotyczącą transpłciowości i niebinarności, zebrawszy przez lata niesamowity zestaw muzyczny – nowe utwory i covery ponad setki artystów w programie rozpisanym na prawie cztery godziny. To kopalnia nowych muzycznych inspiracji.

6. The Cure, Songs of a Lost World, Fiction. Zaskakująco udany i bardzo dobrze wpisujący się w historyczny styl grupy pierwszy album The Cure od 16 lat. Długie intra piosenek, melancholijny nastrój – to płyta do niespiesznego odkrywania.

Polityka 52/53.2024 (3495) z dnia 17.12.2024; Afisz. Autorskie podsumowania 2024 roku; s. 117
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka – płyty – świat"
Reklama