„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nowe Horyzonty Kina

Start: 17 lipca. Pod patronatem medialnym 'Polityki'.

Spośród bogatej oferty filmów polecamy w szczególności następujące tytuły:

„Trzy małpy”, reż. Nuri Bilge Ceylan. Z powodu traumy, jaką była śmierć kilkuletniego dziecka, trzyosobowa rodzina przeżywa kryzys. Nuri Bilge Ceylan, turecki filmowiec nazywany następcą Tarkowskiego, który w tym roku odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera w Cannes, opowiada tę historię rozpadu, winy i odkupienia prawie bez słów, samymi tylko obrazami, na których pejzaż tylko odzwierciedla stan duszy bohaterów.

„Il Divo”, reż. Paolo Sorrentino. Groteskowa biografia jednego z najbardziej wpływowych polityków minionego półwiecza Giulio Andreottiego. Siedmiokrotny premier, ośmiokrotny minister obrony, pięciokrotny minister spraw zagranicznych, dwukrotny minister finansów, honorowy senator i niedoszły prezydent Włoch upodabnia się na ekranie do capo di tutti capi. Najlepszy pamflet na władzę we współczesnym kinie.

„Milczenie Lorny”, reż. bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne. Dramat psychologiczny o poczuciu winy biednej emigrantki z Albanii, która marzy o wygodnym życiu na Zachodzie. Handluje swą tożsamością, sprzedaje się mafii, zagłusza w sobie emocje.

„Jesus Christus Erloser”, reż. Peter Geyer. Film stanowi zapis przedstawienia Klausa Kinskiego z 20 listopada 1971 r. w Berlinie. Stojąc sam na scenie, aktor wcielił się we współczesnego Mesjasza, krytykującego burżuazyjny, mieszczański porządek.

„Trzech kumpli”, reż. Ewa Stankiewicz, Anna Ferens. Dokument o zabójstwie Stanisława Pyjasa pokazywany był już w TVN, co innego jednak telewizja, a co innego ekran kinowy. Dla młodzieżowej publiczności będzie to wycieczka do czasów młodości ich rodziców.

A ponadto nie przegap pięciu innych tytułów: „Gomorra” Włocha Matteo Garrone (o mafii), „Wieczność i jeden dzień” Greka Theo Angelopoulosa (Złota Palma w Cannes), „Spotkanie na krańcach świata”, dokument Wernera Herzoga o naukowcach, „Kwiat wiśni” Doris Dorrie (niemiecki melodramat), „Tajemnica ziarna”, reż. Abdellatif Kechiche (o arabskich emigrantach we Francji).

WIĘCEJ:

Era Nowe Horyzonty - Po raz kolejny zdecydowaliśmy się wesprzeć festiwal, który w tym roku odbędzie się po raz ósmy (Wrocław, 17-27 lipca). Festiwali filmowych jest w Polsce wiele (i wciąż przybywa nowych), ale Nowe Horyzonty to wydarzenie naprawdę wyjątkowe.

Reklama

Czytaj także

Historia

Wielki Głód, straszna śmierć. To miało być „miażdżące uderzenie” Moskwy w Ukraińców

Wielki głód lat 1932–33 dotknął mieszkańców Ukrainy, Kazachstanu, Kubania, Powołża. W Ukrainie terror głodem miał charakter ludobójstwa, którego celem dla Moskwy – wraz z eksterminacją elity intelektualnej – było „miażdżące uderzenie” w Ukraińców i ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej.

Edwin Bendyk
10.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną