Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Muzyka popularna: podsumowanie 2008 roku

Wydarzenia muzyczne, o których było głośno

1. Koncert The Police w Chorzowie. Legendarne trio ze Stingiem w roli głównej reaktywowane na jedną tylko światową trasę koncertową przypomniało się starym i nowym fanom z okazji 30 rocznicy debiutu płytowego.

2. Dylan w Warszawie. Koncert w warszawskiej Stodole okazał się muzycznie ważniejszy niż wiele megawydarzeń plenerowych w sezonie letnim. Materiał z trzech ostatnich płyt artysty doceniła wielopokoleniowa publika.

3. Clapton w Gdyni. Genialny gitarzysta był w Polsce w 1979 r., ale po brutalnym zachowaniu milicji wobec fanów w katowickim Spodku przerwał koncert i oświadczył, że nigdy już do Polski nie przyjedzie. Jednak po 29 latach przyjechał i zagrał, jak na wirtuoza przystało.

4. Pustki, Koniec kryzysu, Agora. Zespół po zmianach personalnych nagrał najlepszą, jak dotychczas, płytę w karierze. Nie tracąc nic z artystycznej niezależności Pustki pokazały, że alternatywa może być bezpretensjonalna i melodyjna.

5. L.U.C, Planet LUC, Antyforma. Wrocławski raper, producent i reżyser wydał multimedialne dzieło muzyczno-filmowo-literackie, czego jeszcze w Polsce nie było.

6. Przystanek Woodstock, Kostrzyn. Jurek Owsiak udowodnił, że największy festiwal w tej części Europy jest ważny nie tylko z powodów pedagogiczno-społecznych. Znakomite koncerty The Stranglers, Acid Drinkers, świetna scena folkowa i entuzjazm.

7. Pan Profeska, Pan Profeska, Gabinet PP. Istniejący od 10 lat zespół wydał wreszcie swoją pierwszą płytę. Grają ska, żywiołowe, lekko podrasowane klimatem punkowym, z szacunkiem dla tradycji gatunku, ale jednak własne.

8. Maria Peszek, Maria Awaria, Kayax. Maria Peszek w autorskiej piosence erotycznej. Przy kompletnym braku zainteresowania rozglośni radiowych ponad 40 tys. sprzedanych egzemplarzy. Chapeau bas.

9. Phil Manzanera, Firebird VII, Outside Music. Były gitarzysta Roxy Music w towarzystwie m.in. Leszka Możdżera wydał znakomity album instrumentalny.

10. Open’er Festival. Festiwal w Gdyni znów był jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń sezonu.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzieciobójcy z Czernik. Każdy tu wiedział o Piotrze G., tylko organy nie wierzyły

Dom pośrodku wsi, zasłonięte okna, cicho. Mieszkają dzieci żywe i martwe.

Marcin Kołodziejczyk
30.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną