Kultura

Muzyka popularna: podsumowanie 2008 roku

Wydarzenia muzyczne, o których było głośno

1. Koncert The Police w Chorzowie. Legendarne trio ze Stingiem w roli głównej reaktywowane na jedną tylko światową trasę koncertową przypomniało się starym i nowym fanom z okazji 30 rocznicy debiutu płytowego.

2. Dylan w Warszawie. Koncert w warszawskiej Stodole okazał się muzycznie ważniejszy niż wiele megawydarzeń plenerowych w sezonie letnim. Materiał z trzech ostatnich płyt artysty doceniła wielopokoleniowa publika.

3. Clapton w Gdyni. Genialny gitarzysta był w Polsce w 1979 r., ale po brutalnym zachowaniu milicji wobec fanów w katowickim Spodku przerwał koncert i oświadczył, że nigdy już do Polski nie przyjedzie. Jednak po 29 latach przyjechał i zagrał, jak na wirtuoza przystało.

4. Pustki, Koniec kryzysu, Agora. Zespół po zmianach personalnych nagrał najlepszą, jak dotychczas, płytę w karierze. Nie tracąc nic z artystycznej niezależności Pustki pokazały, że alternatywa może być bezpretensjonalna i melodyjna.

5. L.U.C, Planet LUC, Antyforma. Wrocławski raper, producent i reżyser wydał multimedialne dzieło muzyczno-filmowo-literackie, czego jeszcze w Polsce nie było.

6. Przystanek Woodstock, Kostrzyn. Jurek Owsiak udowodnił, że największy festiwal w tej części Europy jest ważny nie tylko z powodów pedagogiczno-społecznych. Znakomite koncerty The Stranglers, Acid Drinkers, świetna scena folkowa i entuzjazm.

7. Pan Profeska, Pan Profeska, Gabinet PP. Istniejący od 10 lat zespół wydał wreszcie swoją pierwszą płytę. Grają ska, żywiołowe, lekko podrasowane klimatem punkowym, z szacunkiem dla tradycji gatunku, ale jednak własne.

8. Maria Peszek, Maria Awaria, Kayax. Maria Peszek w autorskiej piosence erotycznej. Przy kompletnym braku zainteresowania rozglośni radiowych ponad 40 tys. sprzedanych egzemplarzy. Chapeau bas.

9. Phil Manzanera, Firebird VII, Outside Music. Były gitarzysta Roxy Music w towarzystwie m.in. Leszka Możdżera wydał znakomity album instrumentalny.

10. Open’er Festival. Festiwal w Gdyni znów był jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń sezonu.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną