Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Filmy zagraniczne: podsumowanie 2008 roku

Ranking filmów zagranicznych

1. Aż poleje się krew, reż. Paul Thomas Anderson. Poetycka epopeja o pionierach naftowego biznesu w USA. Władza, chciwość, egoizm przeciw wartościom religijnym – fascynujący, zapierający dech w piersiach pojedynek w wykonaniu Daniel Day-Lewisa i Dillona Freasiera. Ameryka tonąca w obłudzie i pazerności, jakiej chyba nikt w tym roku nie pokazał.

2. Motyl i skafander, reż. Julian Schnabel. Film o umieraniu i śmierci redaktora naczelnego „Elle”, który zapada na udar. Medytacja na temat życia postrzegana oczami człowieka całkowicie sparaliżowanego, porozumiewającego się ze światem ruchem powieki. Wstrząsające studium samotności, traconych nadziei, kruchości losu.

3. Ostrożnie, pożądanie, reż. Ang Lee. Przewrotna, perwersyjna love story rozgrywająca się w realiach II wojny światowej. Historia miłosna między sadystą, zdrajcą ojczyzny i młodziutką opozycjonistką. Szokująca relacja, niezwykłe przeżycie.

4. To nie jest kraj dla starych ludzi, reż. Joel i Ethan Coenowie. Thriller albo czarna komedia o zbrodniach popełnianych przez zdesperowanych poszukiwaczy walizki z 2 mln dol. Groteskowy obraz upadku wartości, absurdu życia i szaleństwa. Zasłużony oscarowy przebój z wielką kreacją Javiera Bardema strzelającego z butli gazowej.

5. Import/Export, reż. Ulrich Seidl. Bezwzględna, zrobiona z chirurgiczną precyzją analiza wykorzystywania i upadlania ludzi. Zachód w triumfalnym akcie gwałtu na emigrantach ze Wschodu. Jeden z najbardziej okrutnych i cynicznych filmów o upadku moralnym Europy.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną