Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Sałatka z jajkiem bez jajka

Recenzja filmu: "Szczęśliwy poeta", reż. Paul Gordon

Bill ma zamiar osiągnąć sukces w branży gastronomicznej, i to postępując niestandardowo... Bill ma zamiar osiągnąć sukces w branży gastronomicznej, i to postępując niestandardowo... materiały prasowe
Sympatyczny filmik wegetariański, lekkostrawny jak sałatka z jajkiem bez jajka.

Jeżeli ktoś nie wierzy, że niezależne kino nadal w Ameryce istnieje, musi koniecznie wybrać się na film Paula Gordona, scenarzysty i reżysera, który zagrał też główną rolę, a potem jeszcze zajął się montażem i muzyką. Pomogli przyjaciele, zwłaszcza posiadacz istotnego dla dalszego rozwoju akcji skutera. „Szczęśliwy poeta” kosztował 25 tys. dol., dlatego nie dziwmy się, że akcja toczy się głównie w plenerze i to w jednym miejscu, konkretnie w parku, gdzie główny bohater Bill ustawia zakupiony na raty wózek do sprzedaży hot dogów. (Takim jak on banki nie ufają). Bill ma zamiar osiągnąć sukces w branży gastronomicznej, i to postępując niestandardowo: nie chce wciskać ludziom żadnych świństw, proponuje im natomiast organiczną zdrową żywność, w tym specjalność „zakładu” – sałatkę z jajkiem bez jajka. Pojawiają się chętni, ale aby naprawdę rozkręcić interes, trzeba zastosować normalne chwyty marketingowe, rozpoczynając od chwytliwej nazwy, i stąd właśnie tytułowy „Szczęśliwy poeta”.

Niezależny biznesmen przypomina niezależnego filmowca – też nie ma funduszy, robi coś nowego, wbrew przyzwyczajeniom klienteli, i aby odnieść sukces, musi pójść na pewne ustępstwa. Ale w sumie się opłaca. W biznesie i w kinie. Wprawdzie film Gordona nie trafił w USA do normalnej dystrybucji kinowej, ale za to jeździ po festiwalach, no i teraz można go zobaczyć w Polsce. Nie trzeba jednak przesadzać z pochwałami. „Szczęśliwy poeta” to po prostu sympatyczny filmik wegetariański, lekkostrawny jak wspomniana sałatka z jajkiem bez jajka.

Szczęśliwy poeta, reż. Paul Gordon, prod. USA, 85 min

Polityka 17.2011 (2804) z dnia 23.04.2011; Afisz. Premiery; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Sałatka z jajkiem bez jajka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną