Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Ciemne pragnienia

Recenzja filmu: "Niebezpieczna metoda"

Keira Knightley w roli pacjentki i muzy Carla Gustava Junga Keira Knightley w roli pacjentki i muzy Carla Gustava Junga MONOLITH FILMS / materiały prasowe
„Niebezpieczna metoda” poświęcona jest burzliwej przyjaźni ojców psychoanalizy: Zygmunta Freuda i Carla Gustava Junga.

David Cronenberg, autor „Nagiego lunchu”, „Pająka”, „eXistenZ”, mistrz obsesyjnych, rozgrywających się na granicy histerii schizofrenicznych dramatów psychologicznych, równie często kwalifikowanych jako futurystyczne horrory, złagodniał. „Niebezpieczna metoda” poświęcona jest burzliwej przyjaźni ojców psychoanalizy: Zygmunta Freuda i Carla Gustava Junga, ale nikt tu nikogo nie morduje, krew pojawia się raptem w jednej krótkiej scenie zazdrości. Groza podszyta perwersją, tak uwielbiana przez Kanadyjczyka, obecna jest w słowach i w tym, czego idealista Jung (Michael Fassbender) dowiaduje się o ludziach, badając proces tłumienia przez nich mrocznych instynktów. Kluczowej wiedzy na ten temat dostarcza mu urodziwa Rosjanka (Keira Knightley), która trafia do jego kliniki z objawami seksualnej neurozy: jako dziecko była źle traktowana przez ojca, co teraz skutkuje panicznymi napadami lęku oraz dziwnymi upodobaniami – lubi być poniżana i bita podczas stosunku. Sprowokowany przez nią Jung przekonuje się, że blokowanie i wypieranie tego, co w człowieku naturalne i pierwotne – również w jego przypadku – nie ma sensu.

Rozgrywający się w pięknych słonecznych plenerach ogrodów zamkowych pod Zurychem dramat tylko pozornie emanuje urokiem staroświeckich romansów. Pod spodem aż kipi od ciemnych, nieświadomych pragnień i zaburzeń psychicznych (ich diagnozę i leczenie niebezpieczną metodą Freud – Viggo Mortensen – nazywa ironicznie zarażaniem dżumą). Słabością filmu jest nieudana rola Knightley, której zachowanie i uroda zupełnie nie pasują do kreowanej postaci.

Niebezpieczna metoda, reż. David Cronenberg, prod. Francja, Kanada, Niemcy Szwajcaria, Wielka Brytania, 99 min

Polityka 45.2011 (2832) z dnia 01.11.2011; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemne pragnienia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną