Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Trwaj chwilo, jesteś brzydka

Recenzja filmu: "Faust", reż. Aleksandr Sokurow

Czytelnicy dramatu Goethego z trudem rozpoznają w filmie realia opisywane w książce. Czytelnicy dramatu Goethego z trudem rozpoznają w filmie realia opisywane w książce. Aurora Films / materiały prasowe
W tetralogii Sokurowa nie liczy się psychologia ani empatia, tylko budzenie obrzydzenia do głównych postaci.

„Faust” Aleksandra Sokurowa kończy czteroczęściowy cykl rosyjskiego reżysera (porównywanego z Tarkowskim) poświęcony ludziom władzy XX w.: Hitlerowi (Moloch), Leninowi (Cielec), cesarzowi Hirohito (Słońce). Można się tylko domyślać, że stanowi swoiste do nich wprowadzenie, ukazując filozoficzno-symboliczne zaplecze totalitaryzmów. Chodzi o głoszenie śmierci Boga i narodziny idei nadczłowieka. Czytelnicy dramatu Goethego z trudem rozpoznają realia opisywane w książce. Wykreowany przez Sokurowa apokaliptyczny świat przypomina raczej gorączkowy sen, w którym przewijają się wyblakłe zielonożółte obrazy jeziora parującego siarką, targu niewolników, wąskich krętych schodów – jak u ekspresjonistów i w piekle pędzla Boscha. Mefistofeles z wykrzywionymi palcami (grany przez twórcę petersburskiego teatru Dieriewo Antona Adasinskiego) pod sinym płaszczem kryje obleśny, pozbawiony płci odwłok robaka. Pełni funkcję przewodnika oprowadzającego po ziemskim padole marzącego o nieśmiertelności, zaprzedającego mu duszę, starego niemieckiego uczonego alchemika (Antoine Monot Jr.).

W tetralogii Sokurowa nie liczy się psychologia ani empatia, tylko budzenie obrzydzenia do głównych postaci, co ma widzów prowokować do intensywnej refleksji intelektualnej. Film zwyciężył na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, pokonując m.in. „Rzeź” Polańskiego. Mimo hermetyzmu i odpychającej formy warto się przekonać, czy słusznie.

Faust, reż. Aleksandr Sokurow, prod. Rosja, 130 min

Polityka 08.2012 (2847) z dnia 22.02.2012; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Trwaj chwilo, jesteś brzydka"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną