Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Film

Zastygłe widmo

Recenzja filmu: "Grabarz", reż. Sandor Kardos

Surrealistyczne sceny z filmu Surrealistyczne sceny z filmu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty / materiały prasowe
Obcowanie ze zmarłymi, magiczna miłość, cudowne przemiany cmentarzyska w rajski ogród, gniew i zemsta miejscowych.

Opowiedziany za pomocą samych tylko fotografii, niezwykły, eksperymentalny dramat Węgra Sandora Kardosa „Grabarz” wprawia w osłupienie. Wszystko wydaje się w nim nierzeczywiste, jakby z innego świata, na pograniczu snu, ekscytacji, poezji tak ulotnej, tak przesyconej wrażliwością, że trudno od niej oderwać wzrok. Rozmazane, widmowe kształty na zdjęciach, które kamera panoramuje wolnym, jednostajnym ruchem, czasami są tak zniekształcone, że osiągają wymiar surrealistycznych wizji zawsze podporządkowanych słownej narracji. Mimo medytacyjnego rytmu film ma żelazną konstrukcję fabularną, co zaskakuje jeszcze bardziej. Jest ekranizacją baśniowego opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym przybyszu. Nieznajomy z miasteczka San Rocco obejmuje schedę po zmarłym grabarzu. Ma około 30 lat i jest dwa razy starszy od zakochanej w nim dziewczyny.

Obcowanie ze zmarłymi, magiczna miłość, cudowne przemiany cmentarzyska w rajski ogród, gniew i zemsta miejscowych – te i inne wydarzenia odnoszące się do biblijnej symboliki, ujęte w subtelną ramę słownych powtórzeń, działają na widza jak balsam i koją duszę. Dla koneserów i poszukiwaczy nowych horyzontów.

Grabarz, reż. Sandor Kardos, prod. Węgry, 85 min

Polityka 17-18.2012 (2856) z dnia 25.04.2012; Afisz. Premiery; s. 119
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastygłe widmo"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Powyborcza trauma Kaczyńskiego. Raport o stanie prezesa PiS: „Nie może pokazać, że jest zmęczony”

Prezes PiS Jarosław Kaczyński bardzo powoli przestawia się na opozycyjne tory. To dla niego trudne wyzwanie, zwłaszcza że od wielu lat uchodził za „ośrodek dyspozycji politycznej”. Jak sobie radzi z powyborczą traumą i co sądzi o tym jego partyjne otoczenie?

Anna Dąbrowska, Wojciech Szacki
26.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną