Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Serce na dłoni

Recenzja filmu: "Misiaczek", reż. Mads Matthiesen

Kim Kold w roli siłacza z wrażliwą duszą Kim Kold w roli siłacza z wrażliwą duszą materiały prasowe
Dramat psychologiczny o kulturyście w średnim wieku, dla którego siłownia stanowi jedyną odskocznię od pustki i niepowodzeń w życiu osobistym.

Dziecięcy, dość infantylny tytuł „Misiaczek” nie najlepiej oddaje całkiem poważne przesłanie efektownego debiutu fabularnego duńskiego reżysera Madsa Matthiesena. Dramat psychologiczny o kulturyście w średnim wieku, dla którego siłownia stanowi jedyną odskocznię od pustki i niepowodzeń w życiu osobistym, właściwie mógłby być dedykowany Darrenowi Aranofsky’emu. To pozbawiona demonizmu, lżejsza wersja „Czarnego łabędzia” z bohaterem żywcem przeniesionym z „Zapaśnika”. Pod górą mięśni przykrytą wężowatymi, odstraszającymi tatuażami grany przez Kim Kolda siłacz skrywa bardzo wrażliwą duszę, tak uzależnioną od złych emocji zazdrosnej, zaborczej matki, że nawet w wieku 39 lat musi udawać przed nią dziecko.

Film ukazuje moment zerwania tej toksycznej relacji poprzez próbę znalezienia odpowiedniej kandydatki na żonę. Temat nienowy, wręcz banalny. Można go było przedstawić z dystansem, w sposób przerysowany czy zabarwiony odrobiną ironii, autor jednak postawił na realistyczny, kameralny, wyciszony melodramat o spóźnionym dojrzewaniu i wyzwalaniu się z krępujących więzi rodzinnych, opowiadany jak najbardziej serio. Wygrał, bo ze stereotypowych sytuacji umiejętnie wydobył delikatne, nieoczywiste puenty, głównie zaskakując zachowaniem oraz osobowością bohatera: zadziwiająco potulnego idealisty poszukującego czułości i romantycznej miłości – przeciwieństwo potocznego wyobrażenia narcystycznie usposobionego atlety. „Misiaczka” nagrodzono za reżyserię w Sundance. Zwyciężył też w międzynarodowym festiwalu kina niezależnego Off Camera w Krakowie.

Misiaczek, reż. Mads Matthiesen, prod. Dania, 91 min

Polityka 37.2012 (2874) z dnia 12.09.2012; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Serce na dłoni"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną