Paraolimpiady to więcej niż sport. Ta londyńska – to więcej niż wszystkie dotychczasowe. Wielotysięczne tłumy, owacje na stojąco. I setki fotografii w mediach: ułomności, protezy, wózki. Czy świat przestaje odwracać wzrok od niepełnosprawności? A Polska?
Donald Tusk w ostatnich tygodniach – po raz pierwszy, odkąd jest premierem – wyglądał na polityka, który w każdej chwili może podać się do dymisji.
Na jesień prognozy są marne. Potem ma być trochę gorzej.
Znów mamy 2 mln bezrobotnych i nawet rząd nie ukrywa, że ta liczba będzie rosła. Dla ludzi to najbardziej bolesny objaw kolejnej fali kryzysu. Udajemy, że z nim walczymy.
Zdarzyło się coś dziwnego: igrzyska paraolimpijskie, przez lata traktowane jako szlachetna, w zasadzie charytatywna impreza, wpisująca się w kod poprawności cywilizowanych społeczeństw, nagle odkryła przed światem niezwykłą siłę i sens.
Szkoda, że państwo tego nie widzą! – znowu, tak jak przed kilkudziesięcioma laty, mogli wykrzykiwać sprawozdawcy radiowi relacjonujący przebieg meczu Czarnogóra - Polska i Polska-Mołdawia.
Hasło „Gospodarka, głupcze” miało w minionym tygodniu spore wzięcie. Największe w Krynicy, gdzie odbywało się Forum Ekonomiczne.
Barack Obama i Mitt Romney, oficjalnie już mianowani przez swoje partie, rozpoczęli ostatnią, dwumiesięczną rundę walki o Biały Dom.
Zmarł Józef Szaniawski, publicysta, propagator misji pułkownika Kuklińskiego. Według prawicowej prasy – bohater narodowy. Według bliskich znajomych – człowiek pełen rozterek, postać tragiczna, opozycjonista z tej grupy, która po upadku PRL nie zaprzestała z nią walki.
Początek roku szkolnego to najlepszy moment na uzgodnienie reguł w relacjach między domem a szkołą. Żeby dobrze wychowywać młodych ludzi, potrzebny jest sojusz rodziców i nauczycieli. Tymczasem w polskiej rzeczywistości rozgrywa się między nimi pojedynek.
Za kilka miesięcy Polskę oplecie w pełni automatyczna sieć radarów. W tę cyfrową pajęczynę wpadać będzie 20–25 tys. kierowców dziennie. Pomoże?
Instytut Pamięci Narodowej nie jest jedyną państwową instytucją bez własnej głównej siedziby. Gmachów publicznych brakuje w Warszawie od zarania niepodległej Polski. Przypominamy niezwykłą historię wędrówek urzędów po stolicy.
Miesiącami mieszkańcy Lutoryża, wsi podrzeszowskiej, żyli na lekach uspokajających. Z powodu ulotek na swój temat.
O jednoczeniu Europy w obliczu kryzysu, o tym, kto miałby zostać jej cesarzem, i gdzie w tym wszystkim jest Polska – mówi prof. Jan Zielonka, autor książki „Koniec Unii Europejskiej", która właśnie ukazała się w Polsce.
Przemysław Wipler dopiero się rozkręca, bada grunt, układy w swojej partii i zdobywa uznanie prezesa Kaczyńskiego. Ale ten sejmowy debiutant (wyróżniony w rankingu POLITYKI) już dziś uważany jest za czołowego eksperta gospodarczego PiS.
Polski supersamochód Arrinera będzie konkurencją dla bolidów Lamborghini, Pagani, Ferrari, obiecuje fundusz Veno. Nabiera naiwnych inwestorów czy mówi poważnie?
Oto scenariusz fikcji, która już jutro może stać się rzeczywistością: Izrael uderza na Iran, dopóki nie jest za późno. Armia odnosi sukces, za który naród płaci cenę.
Był Mesjaszem, wierzą jego wyznawcy. Dla innych Sun Myung Moon pozostanie manipulantem i kobieciarzem. Szefem groźnej sekty, który robił interesy z Kim Ir Senem, przyjaźnił się z klanem Bushów, a kosztem łatwowiernych zbił miliardową fortunę.
Przyznał się do 33 morderstw, za 8 został skazany. Teraz wychodzi na jaw, że być może nikogo nie zabił. Dlaczego Thomas Quick wprowadzał w błąd szwedzki wymiar sprawiedliwości? I dlaczego dobrowolnie skazał się na dożywocie?
110 lat temu zmarł prezydent Warszawy Sokrates Starynkiewicz. Miasto, które tkwiło w XVIII stuleciu, wprowadził w XX wiek.
Gdy się czyta tę książkę o tyranach i despotach, dręczy umysł natrętne spostrzeżenie: jak mali byli ci kandydaci na bogów.
Społeczeństwo nie istnieje – przekonywała Margaret Thatcher – są samodzielne jednostki. Efekty neoliberalnej rewolucji lat 80. i 90. przeszły najśmielsze oczekiwania. Socjolog Richard Sennett nie ma wątpliwości: od początku musimy uczyć się żyć razem.
Pierwszy etap rozstrzygnięć w tegorocznej edycji Nagrody Naukowej Polityki – za nami. Choć nad wyłonieniem ostatecznej piątki laureatów obradować będzie jeszcze Kapituła Społeczna, ogłaszamy już teraz piętnastkę finalistów konkursu. Ponadprzeciętność tych młodych naukowców potwierdzona została przez szczególne, doborowe grono profesorskie.
W Azji Południowo-Wschodniej pojawiła się nowa choroba. Zabija, ale nie jest zakaźna. Jej przyczyn na razie nie znamy.
Ambitny dramat kostiumowy „Kochanek królowej” Nikolaja Arcela był rewelacją berlińskiego festiwalu, zdobył tam kilka nagród, ale i w konfrontacji z szerszą publicznością ma całkiem spore szanse.
W Internecie ktoś napisał o „Dobrych chęciach” – „mus dla wszystkich, którzy lubią Bergmana”. Takich filmów już dzisiaj się nie robi.
Dramat psychologiczny o kulturyście w średnim wieku, dla którego siłownia stanowi jedyną odskocznię od pustki i niepowodzeń w życiu osobistym.
Biennale zdecydowanie przekroczyło już granice prezentacji sztuki i stało się bardzo poważnym przedsięwzięciem intelektualnym.
Na wystawie zaprezentowano 45 najlepszych realizacji z ostatniej edycji konkursu Miesa van der Rohe.
„Muzeum” to powieść, która Oksanie Zabużko zapewnia miejsce czołowej pisarki nie tylko tej części Europy.
Akcja jak w sensacyjnym filmie, losy ludzkie rzucone na tło historii.
Od żołnierza mafii do kokainowego kowboja i tajnego współpracownika władz.
Pod względem intensywności doznań w skali 0–10 muzyka Swans to 11.
Na szczęście na płycie nie ma maniery, jaką solista zaprezentował na koncercie w Poznaniu sfilmowanym przez NInA – udawania, że się utwór nie do końca umie.
Zespół Coldplay podchodzi do sprawy poważnie, na długo przed koncertem wysłał realizatorów, którzy sprawdzali akustykę i dostosowali do niej nagłośnienie.
Ekranizacja słynnej książki Jacka Kerouaca „W drodze” wystawia pomnik barwnej legendzie bitników. To piękna wizualnie podróż w poszukiwaniu kresu młodości amerykańskiego straconego pokolenia.
Nie byłoby w Polsce kultury klubowej bez Filtrów. Po 20 latach sentyment do tego miejsca trwa.
Dwudziestolecie międzywojenne nie miało wymyślnych reklam. Ot: „Pijcie piwo Skierniewickie, bo smaczne” czy „Żądajcie tylko oryginalnego kakao Wedla, bo dobre”.
Agnieszka Glińska od 16 lat jest królową warszawskich teatrów. Reżyseruje, gdzie chce i co chce, dyrektorzy i aktorzy ją kochają, publiczność przychodzi. Teraz sama będzie dyrektorować.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dla wielu inteligentów praca własnych rąk to już nie tyle przykra konieczność, ile rodzaj terapii, sposób na poszukiwanie sensu, a nawet filozofia życia.
14 mln odwiedzin miesięcznie, milion dolarów dochodu rocznie. Oto historia najważniejszego modowego blogera świata.
Nieoczekiwanie, za sprawą PZPN, TVP i firmy Sportfive, wielu kibicom przyszło, jak przed półwieczem, czytać o meczach, zamiast je oglądać.
Na tegorocznym festiwalu w Wenecji kinomani chodzili na seanse jak na kazania. Bóg pojawił się w większości filmów. Dlaczego reżyserzy z różnych stron świata zainteresowali się nagle religią?
Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że wizja polityki, w której każdy może wciągnąć i przeciągnąć każdego, nie jest wizją pociągającą. Tak dalej nie pociągniemy i pora wyciągnąć z tego jak najdalej idące wnioski.