Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Na kryzys – corrida

Jose Miguel Perez, zwany Joselillo, w czasie walki w Valladolid, 8 września 2012 r. Jose Miguel Perez, zwany Joselillo, w czasie walki w Valladolid, 8 września 2012 r. NACHO GALLEGO/EFE / EAST NEWS

Po sześciu latach przerwy TVE, hiszpańska telewizja publiczna, wznowiła transmisje corrid na żywo; na początek – z walki byków w Valladolid, która przyciągnęła rekordowe 1,2 mln widzów, 12,7 proc. całej widowni. W 2006 r. rządząca wówczas partia socjalistyczna, pod naciskiem obrońców praw zwierząt, zakazała transmisji. Teraz prawica w ramach porządków po socjalistach i powrotu do tradycyjnych wartości, jak to nazywa, przywróciła stosowną zgodę. Pomogła też zapewne osobista miłość do corrid premiera Mariano Rajoya. Ale i przeciwnicy katowania byków mają kilka trwałych sukcesów na koncie: corrid zabroniła Katalonia i Wyspy Kanaryjskie (skądinąd wierne tradycji i kultowi gen. Franco), a od przyszłego roku zakaz wprowadzi Kraj Basków. Z kolei w Ekwadorze, na mocy referendum rozpisanego przez prezydenta Rafaela Correę, corridy są przeprowadzane w wersji light: bez finałowego zabijania byków.

Polityka 37.2012 (2874) z dnia 12.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną