Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Afryka w kosmosie

Omar al-Baszir - prezydent Sudanu. Omar al-Baszir - prezydent Sudanu. ABEDIN TAHERKENAREH/EPA / PAP

Afryka musi mieć swoją agencję kosmiczną, to ją wyzwoli spod technologicznej dominacji Zachodu” – takie życzenie wyraził ostatnio Omar al-Baszir, prezydent Sudanu. Ku sporemu zaskoczeniu zebranych na regionalnej konferencji ministrów komunikacji. Bo chociaż niektóre państwa kontynentu są już obecne na orbicie – krążą po niej po dwa satelity z Egiptu, Algierii, Nigerii i jeden z Angoli – a Unia Afrykańska zapowiedziała przed dwoma laty stworzenie miejscowego odpowiednika NASA, to analogiczny program w Chartumie jest jeszcze w powijakach.

Prawdziwe powody nagłego zainteresowania prezydenta kosmosem są bardziej przyziemne. Al-Baszir jest jedyną urzędującą głową państwa ściganą przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie przeciw ludzkości. Polityk zarzuty wyśmiewa, ale jego służby nie pozwalają obserwatorom swobodnie przemieszczać się po ogarniętych wojną domową regionach. Dlatego na zlecenie fundacji, której najbardziej znaną twarzą jest George Clooney, aktywność w Sudanie z bezpiecznej wysokości monitorują prywatne satelity firmy DigitalGlobe. Tylko przez ostatni rok zrobiły zdjęcia masowych grobów i zrównanych z ziemią wiosek, które służą jako dowody prokuratorom w Hadze.

Polityka 37.2012 (2874) z dnia 12.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną