Świat

Bettina kontra Google

Do sądu w Hamburgu wpłynął pozew Bettiny Wulff, żony byłego prezydenta Niemiec, która oskarża popularnego prezentera telewizyjnego Günthera Jaucha i koncern Google o rozpowszechnianie fałszywych pogłosek, jakoby w młodości była prostytutką w hamburskiej dzielnicy rozrywki. Afera ma długą historię; pierwsze plotki pojawiły się sześć lat temu, rozpowszechniane najprawdopodobniej przez niechętnych jej mężowi kolegów partyjnych z Hanoweru. Christian Wulff (CDU) był wówczas premierem Dolnej Saksonii. Nasiliły się w czerwcu 2010 r., przed wyborami na urząd prezydenta Bundesrepubliki, które Wulff (w trzeciej turze) jednak wygrał. Powróciły w grudniu ub.r., dokładając się do innych kłopotów małżonka, który ostatecznie na początku roku postanowił z urzędu zrezygnować.

Adwokat pani Wulff oświadczył, że do zaprzestania kolportowania uwłaczających plotek zobowiązały się już m.in. redakcje „Sterna”, „Berliner Zeitung”, a także liczni, nie tylko niemieccy, blogerzy. Zapadły też pierwsze, wielotysięczne wyroki o odszkodowania. Bettina domaga się od Google, by jej personalia nie były automatycznie kojarzone z takimi hasłami jak „prostytutka” czy „panie do towarzystwa” (angielskie escort girls). Specjaliści od Internetu i prawa medialnego nie są jednak tym razem pewni zwycięstwa byłej Pierwszej Damy.

Polityka 37.2012 (2874) z dnia 12.09.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną