Film

Agenci na warszawskiej Starówce

Recenzja serialu: „Szpiedzy w Warszawie”, reż. Coky Giedroyć

Janet Montgomery i David Tennant - miłość w cieniu wojny. Janet Montgomery i David Tennant - miłość w cieniu wojny. Robert Pałka/Fresh Pictures 2012 / materiały prasowe
Powieść Alana Fursta stała się podstawą solidnego kostiumowego widowiska łączącego motyw gry wywiadów.

Czteroodcinkowy miniserial historyczno-sensacyjny, dziejący się w przeddzień wybuchu II wojny światowej, spodoba się fanom klasycznych produkcji historycznych brytyjskiej BBC, która wraz z Telewizją Polską serial zrealizowała. Powieść Alana Fursta stała się podstawą solidnego kostiumowego widowiska łączącego motyw gry wywiadów: polskiego, francuskiego, hitlerowskiego i bolszewickiego z wątkiem romansowym. Głównym miejscem akcji jest Warszawa (która zagrała także m.in. Berlin, Pragę, Rzym i Paryż) – centrum operacji szpiegowskich przed zbliżającą się wojną.

Główne role grają aktorzy angielscy. David Tennant (znany choćby z roli serialowego Doktora Who) wciela się w szpiega francuskiego, nieskazitelnego i nieustraszonego Jeana-François Merciera. Jego ukochaną, Annę Skarbek gra Janet Montgomery. Partnerują im Polacy: Marcin Dorociński w roli wąsatego, znającego radości życia oficera polskiego wywiadu Antoniego Pakulskiego, dodającego nieco luzu i humoru dość sztywnemu serialowi (co po części jest winą dubbingu, który nawet w najlepszym wykonaniu wzmacnia poczucie sztuczności), oraz Mirosław Zbrojewicz.

Szpiedzy w Warszawie, reż. Coky Giedroyć, TVP 1, emisja w piątki o 20.30, start: 11 stycznia

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Agenci na warszawskiej Starówce"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną