Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Zmowa milczenia

Recenzja filmu: "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek

Tomasz Tyndyk w roli wnuka odkrywającego prawdę o dziadku. Tomasz Tyndyk w roli wnuka odkrywającego prawdę o dziadku. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty / materiały prasowe
Eksperymentalny, utrzymany w minimalistycznej poetyce dramat Przemysława Wojcieszka może drażnić i irytować dziwną formą.

Pojawiające się niczym refren awangardowego wiersza teledyskowe wstawki krojenia i patroszenia ryb. Napisy po polsku i w jidysz. Konwulsyjne, baletowe występy upozowanego na drag queen Tomasza Tyndyka. Bijący z każdego kadru i spojrzenia emocjonalny chłód sprawia wrażenie ostentacyjnego chaosu, bezczelnej prowokacji, której łatwo zarzucić intelektualną niezborność. A jednak w tym szaleństwie, starającym się oddać rozpaczliwą szamotaninę trójki bohaterów niemających odwagi szczerze ze sobą porozmawiać, jest metoda. Rozgrywający się w scenerii wiejskiego pustkowia „Sekret” podejmuje podobny temat co głośne „Pokłosie”. Bierze pod lupę antysemityzm polskich patriotów, walczących w czasie okupacji z Niemcami, i drąży poczucie winy pokolenia ich wnuków, niepotrafiących udźwignąć prawdy o zbrodniach kochanych, powszechnie szanowanych przodków.

Zamiast prostych, jednoznacznych rozliczeń Wojcieszek pokazuje upiornie dręczącą psychiczną blokadę wszystkich uczestników dramatu. Niemoc i bezradność w artykułowaniu najprostszych, a zarazem najboleśniejszych faktów. Uświadamia, jak trudno się przełamać, nawiązać dialog oparty nie na zbiorowym kłamstwie i ugrzecznionych polskich mitach. Gatunkowa nonszalancja reżysera, przeciąganie estetyki w rozmaite strony wyraża nonkonformistyczny bunt 39-letniego autora, który, jak zawsze, nie chce popadać w popkulturowy banał. Może nie jest to bunt spektakularny, budzący ogień i gniew. Ale ma swoją wagę i wart jest docenienia.

 

Sekret, reż. Przemysław Wojcieszek, prod. Polska, 81 min

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmowa milczenia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną