Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Nieśmieszni samobójcy

Recenzja filmu: „Nauka spadania”, reż. Pascal Chaumeil

Gwiazdy „Nauki spadania”: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots i Aaron Paul. Gwiazdy „Nauki spadania”: Pierce Brosnan, Toni Collette, Imogen Poots i Aaron Paul. Best Film
Czerstwe dowcipy, psychologia dla ubogich, drętwe dialogi.

Jak się okazuje, nie tylko twórcy rodzimych komedii romantycznych potrafią się popisać tak wysokim poziomem obciachu. Tym razem błysnęli nim twórcy brytyjskiej „Nauki spadania”, nieśmiesznej komedii o przyjaźni czworga niedoszłych samobójców, którzy w noc sylwestrową spotykają się na dachu londyńskiego wieżowca i po namyśle postanawiają przedłużyć swój żywot jeszcze do walentynek. Jest wśród nich porzucona przez przygłupiego narzeczonego córka znanego polityka (Imogen Poots nachalnie naśladująca Sally Hawkins z „Happy-Go-Lucky”). Dziennikarz celebryta z telewizji śniadaniowej, który po odsiadce za romans z nieletnią nie radzi sobie z upokorzeniem (źle obsadzony eks-Bond Pierce Brosnan). Mamy też rockmana cierpiącego na depresję z powodu nieudanej kariery (mało przekonujący Aaron Paul) oraz samotną matkę umęczoną opiekowaniem się niepełnosprawnym synem (Toni Collette). Szczytem scenariuszowego banału, za który częściowo odpowiada Nick Hornby, autor ekranizowanej powieści, jest wycieczka filmowej grupy wsparcia na Teneryfę, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody dochodzi do uświadomienia sobie tego, co najważniejsze.

 

Nauka spadania, reż. Pascal Chaumeil, prod. USA, Wielka Brytania, 96 min

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieśmieszni samobójcy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną