Film

Bankowi kowboje

Recenzja filmu: „Władca wszechświata”, reż. Marc Bauder

Rainer Voss oprowadza po świecie wielkich korporacji bankowych Rainer Voss oprowadza po świecie wielkich korporacji bankowych Gutek Film
Bardzo ciekawy, wnikliwy film dający wgląd w skomplikowane, nieznane szerzej machinacje traderów wysokich częstotliwości.

Pełnometrażowy dokument Marca Baudera „Władca wszechświata” bierze pod lupę mechanizmy rynków finansowych, które wpędziły Europę w stagnację i kryzys gospodarczy. Rolę przewodnika objaśniającego diabelską strategię banków inwestycyjnych, odpowiedzialnych za wykupywanie długów i trzymanie w szachu takich państw jak Grecja, pełni Rainer Voss, menedżer wysokiego szczebla zatrudniony we Frankfurcie w jednym z największych prywatnych banków Niemiec. Jest on zaprzeczeniem charyzmatycznego oszusta w stylu Bernarda Madoffa przywłaszczającego sobie miliony dolarów wystawionych do wiatru inwestorów. To raczej typ ambitnego, refleksyjnego brokera zarabiającego w najlepszym momencie swojej kariery 135 tys. dol. na miesiąc, z niemal religijnym uniesieniem opisującego emocje towarzyszące operacjom giełdowym. W jego głosie nie ma ekscytacji. Czuje się frustrację. Krążąc po opustoszałym pomieszczeniu w wieżowcu, gdzie niegdyś pracował, próbuje na zimno przeanalizować, dlaczego poświęcił szczęście osobiste, rozwiódł z żoną i zaczął gorliwie służyć systemowi, który go wykorzystał, strawił i wypluł. Mimo narracyjnej monotonii to bardzo ciekawy, wnikliwy film dający wgląd w skomplikowane, nieznane szerzej machinacje traderów wysokich częstotliwości, uczących się od Amerykanów, jak manipulować zderegulowanym rynkiem. Rzucający również światło na złamaną psychikę człowieka, próbującego w tej spekulacyjnej gorączce zachować resztki sumienia.

 

Władca wszechświata, reż. Marc Bauder, prod. Niemcy, Austria, 90 min

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Bankowi kowboje"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną