Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Bankowi kowboje

Recenzja filmu: „Władca wszechświata”, reż. Marc Bauder

Rainer Voss oprowadza po świecie wielkich korporacji bankowych Rainer Voss oprowadza po świecie wielkich korporacji bankowych Gutek Film
Bardzo ciekawy, wnikliwy film dający wgląd w skomplikowane, nieznane szerzej machinacje traderów wysokich częstotliwości.

Pełnometrażowy dokument Marca Baudera „Władca wszechświata” bierze pod lupę mechanizmy rynków finansowych, które wpędziły Europę w stagnację i kryzys gospodarczy. Rolę przewodnika objaśniającego diabelską strategię banków inwestycyjnych, odpowiedzialnych za wykupywanie długów i trzymanie w szachu takich państw jak Grecja, pełni Rainer Voss, menedżer wysokiego szczebla zatrudniony we Frankfurcie w jednym z największych prywatnych banków Niemiec. Jest on zaprzeczeniem charyzmatycznego oszusta w stylu Bernarda Madoffa przywłaszczającego sobie miliony dolarów wystawionych do wiatru inwestorów. To raczej typ ambitnego, refleksyjnego brokera zarabiającego w najlepszym momencie swojej kariery 135 tys. dol. na miesiąc, z niemal religijnym uniesieniem opisującego emocje towarzyszące operacjom giełdowym. W jego głosie nie ma ekscytacji. Czuje się frustrację. Krążąc po opustoszałym pomieszczeniu w wieżowcu, gdzie niegdyś pracował, próbuje na zimno przeanalizować, dlaczego poświęcił szczęście osobiste, rozwiódł z żoną i zaczął gorliwie służyć systemowi, który go wykorzystał, strawił i wypluł. Mimo narracyjnej monotonii to bardzo ciekawy, wnikliwy film dający wgląd w skomplikowane, nieznane szerzej machinacje traderów wysokich częstotliwości, uczących się od Amerykanów, jak manipulować zderegulowanym rynkiem. Rzucający również światło na złamaną psychikę człowieka, próbującego w tej spekulacyjnej gorączce zachować resztki sumienia.

 

Władca wszechświata, reż. Marc Bauder, prod. Niemcy, Austria, 90 min

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Bankowi kowboje"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną