Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Batman Mojżeszem

Recenzja filmu: „Exodus. Bogowie i Królowie”, reż. Ridley Scott

Kadr z filmu „Exodus. Bogowie i Królowie”, reż. Ridley Scott Kadr z filmu „Exodus. Bogowie i Królowie”, reż. Ridley Scott Cinepix / materiały prasowe
Widać, na co zostało wydane 140 mln dol.

Po kuriozalnym filmie Darrena Aronofsky’ego o Noem wiadomo było, że już nic gorszego w kategorii kina biblijnego nie może nas spotkać. Ridley Scott, przygotowujący opowieść o wyjściu Hebrajczyków z Egiptu, z domu niewoli, mógł zatem konkurować tylko sam z sobą. Gołym okiem (a ściślej – uzbrojonym w okulary do oglądania obrazu trójwymiarowego) widać, na co zostało wydane 140 mln dol. Same plagi egipskie są tak widowiskowe i przerażające zarazem, że zaczynamy się zastanawiać, czy Bóg nie był nazbyt surowy. Są momenty, kiedy gotowi jesteśmy współczuć Egipcjanom, a nawet samemu Ramzesowi. (Jak jednak słychać, w krajach arabskich film nie będzie pokazywany). Kłopot z tego rodzaju filmami, nawet tak świetnie zrealizowanymi jak „Exodus”, jest jednak zawsze ten sam: z grubsza wiemy, jak się to wszystko zakończy. Tu jednak Scott szykuje nam małą niespodziankę, mianowicie przejście wygnańców przez Morze Czerwone wygląda nieco inaczej niż je sobie wyobrażamy na podstawie Biblii. To bodaj najlepsza sekwencja filmu. Także na bliskie spotkania Mojżesza z Bogiem reżyser ma pomysł, który jednak uznać należy co najwyżej za interesujący. Może to dziwne, ale największy kłopot jest z samym Mojżeszem. Nic to, że mówi po angielsku, gdyż przywykliśmy do tego, że wszystkie nacje mówią w kinie po angielsku. Gorzej, że odtwórca tej roli, znany i doceniany brytyjski aktor Christian Bale, za bardzo kojarzy nam się z rolami współczesnymi, już nie mówiąc, że dla wielu wciąż pozostaje Batmanem.

Exodus. Bogowie i Królowie, reż. Ridley Scott, prod. USA, 150 min

Polityka 2.2015 (2991) z dnia 06.01.2015; Afisz. Premiery; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Batman Mojżeszem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną