Film

Kłopotliwe zmartwychwstanie

Recenzja filmu: „Feniks”, reż. Christian Petzold

Nina Hoss w podwójnej roli, w tle powojenny Berlin Nina Hoss w podwójnej roli, w tle powojenny Berlin Aurora Films / materiały prasowe
Oglądając film, narzucają się skojarzenia z południowoamerykańskimi telenowelami.

Feniks, nazwa klubu w amerykańskiej strefie powojennego Berlina, ma znaczenie symboliczne. Odradza się z popiołów rozstrzelane miasto, do normalnego życia starają się wrócić mieszkańcy. W tym uznana za zmarłą Żydówka Nelly, która przeżyła Auschwitz. Wyszła z obozu okaleczona psychicznie i fizycznie, ze zmasakrowaną twarzą. Poddaje się operacji plastycznej, która zmienia jej fizjonomię. Do tego stopnia, że nie poznaje jej własny mąż, którego odszukała natychmiast po przybyciu do Berlina. Jakieś podobieństwo jednak w kobiecie dostrzega, skoro zaproponuje jej, by udawała jego zmarłą żonę. Nie wnikając w szczegóły, mistyfikacja ma przynieść obojgu zyski. Teraz nastąpi długa sekwencja przypominająca próbę teatralną: mąż niczym reżyser instruuje Nelly, jak ma się zachowywać, by przypominała jego żonę. Skupia się na najdrobniejszych drobiazgach, ubiorze, fryzurze, makijażu. Kiedy ona łudzi się, że wreszcie ją rozpoznał, on kontynuuje próby.

Doskonały pomysł, stawiający jednak widza w kłopotliwym położeniu. Niestety, narzucają się skojarzenia z południowoamerykańskimi telenowelami, pomijając, że świetna aktorka Nina Hoss cały czas przypomina samą siebie. Najwidoczniej nie wszyscy oglądający mają takie problemy, skoro film Christiana Petzolda wędruje po festiwalach, a w San Sebastian dostał nagrodę FIPRESCI. Polski widz zwróci zapewne uwagę na jeszcze jeden szczegół. Ani we wspomnieniach z Auschwitz, ani w rozmowach o dopiero co zakończonej wojnie nie pojawia się słowo Niemcy. Wszystkiemu winni naziści.

Feniks, reż. Christian Petzold, prod. Niemcy, 98 min

Polityka 26.2015 (3015) z dnia 23.06.2015; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kłopotliwe zmartwychwstanie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną