Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Kara po karze

Recenzja filmu: „Intruz”, reż. Magnus von Horn

Szwedzka opowieść o winie i karze z Ulrikiem Muntherem (po lewej) w głównej roli. Szwedzka opowieść o winie i karze z Ulrikiem Muntherem (po lewej) w głównej roli. Gutek Film
Widz musi wydać własny wyrok.

Na zakończonym niedawno festiwalu w Gdyni debiutant Magnus von Horn dostał dwie liczące się nagrody: za reżyserię i za scenariusz. Czym młody Szwed po łódzkiej szkole filmowej ujął jurorów? Zapewne dostrzeżono nieczęsto spotykaną w polskim kinie harmonijną zgodność treści i formy. Bardzo dramatyczna historia została przedstawiona w sposób oszczędny. Gdyby ktoś chciał się przekonać, że w czasach wszechogarniającego „przegadania” da się opowiedzieć historię obrazem, „Intruz” jest na to najlepszym dowodem. Nastoletni John (Ulrik Munther) opuszcza zakład zamknięty po odbyciu kary za zamordowanie przyjaciółki. Już chłodne powitanie z ojcem zapowiada, że powrót do życia nie będzie łatwy. Wkrótce zobaczymy jedną z najbardziej poruszających scen, ilustrującą metodę von Horna: chłopiec w supermarkecie zostaje z niezwykłą furią zaatakowany przez kobietę. Napadnięty nie broni się. Scena walki odbywa się bez słów, a jednak od razu domyślamy się, że atakująca jest matką zabitej dziewczyny. W podobny sposób reżyser buduje napięcie w kolejnych sekwencjach. Chłopiec czuje się intruzem w bliskim mu świecie, co jest tym bardziej dojmujące, że reżyser umieszcza akcję na szwedzkiej prowincji, gdzie wszyscy znają wszystkich. Nic nie jest tu do końca dopowiedziane i ocenione. Ani okoliczności zbrodni, ani wymiar kary. Widz musi wydać własny wyrok.

Intruz, reż. Magnus von Horn, prod. Polska/Szwecja/Francja, 102 min

Polityka 41.2015 (3030) z dnia 06.10.2015; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Kara po karze"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Abbatary. ABBA powraca i wszystkich nas przeżyje

Już jest – nowa ABBA w wersji cyfrowej. Będzie koncertowała do końca świata i przeżyje nas wszystkich. O ile tylko ktoś będzie skłonny za to płacić.

Bartek Chaciński
03.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną