Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Kobieca siła, męskie wyzwanie

Recenzja filmu: „Wojna płci (Battle of the Sexes)”, reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris

Emma Stone i Steve Carell pojedynkiem zapowiadają wojnę. Emma Stone i Steve Carell pojedynkiem zapowiadają wojnę. Imperial-Cinepix
Film z humorem, a przy tym bardzo wiernie oddaje seksistowską, mocno napiętą atmosferę tamtych lat.

Na komedię retro twórców oscarowej „Małej Miss” można spojrzeć jak na barwne, wywołujące łezkę w oku widowisko sportowe odświeżające dość kuriozalne, z dzisiejszego punktu widzenia, okoliczności męsko-damskiego pojedynku z 1973 r. Naprzeciwko siebie stanęli Billie Jean King, zwyciężczyni 39 turniejów wielkoszlemowych, wtedy zaś wschodząca gwiazda, i 55-letni Bobby Riggs, hazardzista, playboy, showman, znany z obrażania kobiet, w przeszłości jeden z czołowych graczy tenisowych. Wydarzeniu towarzyszyła bezprecedensowa wrzawa medialna. W tenisowym pojedynku dostrzeżono szansę na symboliczne rozstrzygnięcie upokarzającej wojny. Nie tej prywatnej, tylko toczonej na wielu frontach między walczącym z dyskryminacją ruchem feministycznym a rosnącymi w siłę konserwatystami, wierzącymi w odwieczne panowanie i przyrodzoną wyższość mężczyzn.

Film z humorem, a przy tym bardzo wiernie oddaje seksistowską, mocno napiętą atmosferę tamtych lat. Zrywająca z wizerunkiem romantycznej marzycielki Emma Stone świetnie równoważy hardość swojej postaci i jej pasję wyrzutami sumienia wobec zdradzanego męża, zarazem trenera i menedżera. Steve Carell również nie tworzy jednowymiarowego portretu – żądnego sławy bufona. Można się zastanawiać, gdzie tu się kończy zwykły opis, a zaczyna genderowa propaganda, niemniej w naszej patriarchalnej ojczyźnie, gdzie kulturowa ranga tego pojedynku nie była dotąd powszechnie znana, rzecz wydaje się godna szczególnego polecenia.

Wojna płci (Battle of the Sexes), reż. Jonathan Dayton, Valerie Faris, prod. USA, Wielka Brytania 2017, 121 min

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobieca siła, męskie wyzwanie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną