Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Droga przez mękę

Recenzja filmu: „Paryż i dziewczyna”, reż. Léonor Serraille

Laetitia Dosch jako Paula Simonian, ofiara własnej niedojrzałości. Laetitia Dosch jako Paula Simonian, ofiara własnej niedojrzałości. Aurora Films / materiały prasowe
Złota Kamera za najlepszy debiut na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

Niespecjalnie inteligentna, rozhisteryzowana 31-letnia kobieta-bluszcz zostaje wyrzucona z mieszkania przez bogatego kochanka. Mieli dziesięcioletni romans. Poznali się na studiach. On był wykładowcą, ale zabawa w końcu mu się znudziła. Tak zaczyna się miejska odyseja, w czasie której poznajemy bliżej stan ducha bohaterki – ofiary własnej niedojrzałości, próbującej stanąć samodzielnie na nogi, znaleźć pracę, nauczyć się żyć samotnie w dorosłym świecie i wziąć odpowiedzialność za kota.

„Paryż i dziewczyna” to film o późnym dojrzewaniu, portret kapryśnej buntowniczki ceniącej wygodę i luksus, przekonanej, że „wolność jest dla egoistycznych głupków”. Niełatwo jest przejąć się jej losem. Jednak w miarę zdobywania przez nią doświadczenia jednowymiarowy obraz ulega zniuansowaniu, pogłębieniu. To, co wydawało się zwykłym brakiem wyobraźni, okazuje się nieco bardziej skomplikowane.

Ciekawą kreację stworzyła Laetitia Dosch, prezentująca pełną gamę emocji: od dzikiej rozpaczy, przez bezradność, po świadomość i akceptację konsekwencji podejmowanych wyborów. Złota Kamera za najlepszy debiut na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

Paryż i dziewczyna (Jeune femme), reż. Léonor Serraille, prod. Francja, Belgia 2017, 97 min

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga przez mękę"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Tadeusz Gołębiewski i hotelowa gigantomania

Właściciel największej polskiej sieci hoteli Tadeusz Gołębiewski do tej pory był witany przez władze lokalne z entuzjazmem i nadzieją. Teraz ściąga też kłopoty i podejrzenia. Jego gigantomania ma powody, ale i cenę.

Joanna Solska
23.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną