Film

El Tata

Recenzja filmu: „Przemytnik”, reż. Clint Eastwood

Filmową córkę Clinta Eastwooda gra prawdziwa córka aktora, Alison. Filmową córkę Clinta Eastwooda gra prawdziwa córka aktora, Alison. Warner Bros. / Materiały partnera
Clint Eastwood ma 88 lat i popiera Donalda Trumpa, więc „Przemytnik” mógł być równie dobrze jego – być może ciężkim do zniesienia – komentarzem dotyczącym problemów z imigrantami i sytuacji ekonomicznej amerykańskiej prowincji.

Tak się na szczęście nie stało. Eastwood wyreżyserował i zagrał główną rolę w filmie, który jest celny i istotny społecznie, a zarazem zabawny, momentami wręcz absurdalny, ale też odwołuje się w wyraźny sposób do niepowodzeń w życiu osobistym autora. Eastwood gra Earla Stone’a, postać wzorowaną na prawdziwej historii Leo Sharpa, światowej sławy ogrodnika, który po bankructwie swojej hodowli został najstarszym i najbardziej lukratywnym przemytnikiem narkotyków dla kartelu Sinaloa (pseudonim El Tata). Stone jest technofobem, seksistą i rasistą, nie jest jednak człowiekiem tak trudnym jak postać z „Gran Torino”, wcześniejsza rola Eastwooda. Kiedyś przedkładał nagrody za wyhodowane kwiaty nad życie rodziny, teraz dzięki pieniądzom z przemytu narkotyków chce odzyskać kontakt z najbliższymi. Eastwood w minimalistycznej formie pokazuje też paralelę: sam czerpie przyjemność z dobrze wykonanej pracy, akceptuje jednak ze smutkiem, że ceną za to jest brak bliskości z dziećmi.

Przemytnik (The Mule), reż. Clint Eastwood, prod. USA, 2018, 117 min

Polityka 11.2019 (3202) z dnia 12.03.2019; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "El Tata"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną