Film

Wikingowie na Tinderze

Recenzja serialu: „Przybysze”, HBO GO

„Przybysze”, HBO GO „Przybysze”, HBO GO HBO
Sprawę zamordowanej „kobiety z przeszłości” prowadzi policyjny duet: pochodząca z ery wikingów wojowniczka Alfhildr Enginnsdottir oraz empatyczny, cierpiący na bezsenność, współczesny gliniarz Lars Haaland.

Pierwszy norweski serial HBO jest oryginalnym połączeniem kryminału i społecznej satyry. Akcja zaczyna się, gdy w zatoce w Oslo wypływają... pierwsi ludzie z przeszłości. Kilka lat później miasto zmaga się z problemami związanymi z masową timeigracją (imigracją z innych epok). Nacjonalistyczne hasła w stylu „Norwegia dla Norwegów” zyskują nowy wymiar, w miejskich parkach wikingowie przy ogniskach piją współczesne alkohole i opowiadają dawne sagi, Tinder łączy randkujących również pod kątem wieku, z którego pochodzą, pojawiają się związki mieszane „czasowo” itd. Przybysze przynoszą ze sobą nie tylko swój styl życia, swoje wierzenia, ale także konflikty. W takich realiach sprawę zamordowanej „kobiety z przeszłości” prowadzi policyjny duet stworzony w ramach programu integracji społecznej: pochodząca z ery wikingów wojowniczka Alfhildr Enginnsdottir (Krista Kosonen) oraz empatyczny, cierpiący na bezsenność, którą zwalcza narkotykiem, współczesny gliniarz Lars Haaland (Nicolai Cleve Broch), rozwodnik i ojciec nastolatki. Oczywiście przy okazji śledztwa para wpadnie na trop sprawy znacznie większej. Klisze produkcji kryminalnych sąsiadują tu z mało subtelnymi aluzjami do współczesnych problemów, nie tylko skandynawskich. Dla równowagi są jednak sympatyczni bohaterowie i zabawne transczasowe skojarzenia. Czas spędzony przed ekranem mija szybko.

Przybysze (Beforeigners), HBO GO, od 21 sierpnia, 6 odc.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Afisz. Premiery; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Wikingowie na Tinderze"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną