Film

Prawi i sprawiedliwi

Recenzja serialu: „Prawi Gemstonowie”, scen. Danny McBride

Nieświęta trójca teleewangelistów, od lewej: Adam Devine (Kelvin), Danny McBride (Jesse) i John Goodman (Eli). Nieświęta trójca teleewangelistów, od lewej: Adam Devine (Kelvin), Danny McBride (Jesse) i John Goodman (Eli). HBO
Miks gatunkowy nie wszystkich przekona.

Komu podobali się „Wicedyrektorzy”, ten polubi „Prawych Gemstonów”, kogo zaś prosty (a często prostacki) humor i odrażający bohaterowie tych pierwszych odrzucili, ten pewnie nie zostanie też fanem nowego serialu. Danny McBride i jego ekipa zmienili bowiem szkołę na środowisko bajecznie bogatych teleewangelistów, ale pozostali wierni swojemu stylowi. Kongregacja Gemstonów jest globalną korporacją działającą w branży religijnej, organizuje 24-godzinny chrzest w Chinach, buduje nową świątynię w centrum handlowym, odbiera wiernych lokalnym Kościołom itd. Nestor rodu Eli (John Goodman), jego rywalizujący ze sobą synowie – następcy Jesse (Danny McBride) i Kelvin (Adam Devine) oraz odsunięta na boczny tor córka Judy (Edi Patterson) mieszkają w luksusowych willach w olbrzymiej posiadłości (z napisem na bramie: Błogosławieni duchem, wstęp wzbroniony), latają prywatnymi odrzutowcami (o nazwach: Ojciec, Syn i Duch Święty) itd. Gdy grzeszne skłonności Jessego skutkują szantażem i reputacja rodziny – firmy wisi na włosku, rodzeństwo rusza do akcji. Rysowana grubą kreską satyra zmienia się w czarną komedię sensacyjną, jakby parodię „Fargo” braci Cohen i Noah Hawleya. Z czasem do wątków satyrycznych i sensacyjnych dojdzie coś na kształt dramatu psychologicznego, ale ten miks gatunkowy nie wszystkich przekona.

Prawi Gemstonowie (The Righteous Gemstones), scen. Danny McBride, HBO i HBO GO, 9 odc.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawi i sprawiedliwi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną