Film

Ocieplanie carycy

Recenzja serialu: „Katarzyna Wielka”, reż. Philip Martin

Po rolach brytyjskich królowych Helen Mirren gra rosyjską carycę Katarzynę Wielką. Po rolach brytyjskich królowych Helen Mirren gra rosyjską carycę Katarzynę Wielką. Hal Shinnie / HBO
Całość sprawia wrażenie sztuczności, potęgowane jeszcze przez język angielski zamiast rosyjskiego.

Pomysłodawczynią tej napisanej przez Nigela Williamsa i wyreżyserowanej przez Philipa Martina czterogodzinnej historii o miłości na szczytach władzy w XVIII-wiecznej Rosji była Helen Mirren. Pewnie jakąś rolę odegrały tu jej rosyjskie korzenie – urodziła się jako Helen Lydia Mironoff, jej ojciec zangielszczył nazwisko w latach 50. Ale wpływ może też miała i ścieżka kariery? W końcu przez lata z powodzeniem wcielała się w brytyjskie królowe – role Elżbiety II, filmowa i teatralna, przyniosły jej Oscara, Tony Award i Oliver Award, kreacja Elżbiety I w miniserialu – Emmy i Złoty Glob. Czy jej caryca Katarzyna II Wielka też zostanie obsypana nagrodami?

Możliwe, choć po obejrzeniu dwóch z czterech odcinków trudno powiedzieć, że serial HBO i Sky Atlantic wnosi nową jakość do opowieści historycznej o monarchach. Zwłaszcza po ubiegłorocznej „Faworycie” Georgiosa Lanthimosa. Na pewno ociepla wizerunek carycy, w Polsce zwykle postrzeganej przez pryzmat rozbiorów. Tu oglądamy kobietę inteligentną, oczytaną, reformatorkę. Żądną władzy – absolutnej i niepodzielnej (jej plan zniesienia niewolnictwa chłopów był też uderzeniem w pozycję arystokracji), ale też miłości.

Serial skupia się na jej walce o zachowanie władzy po obaleniu (i zamordowaniu) męża cara Piotra III i romansie z Grigorijem Potiomkinem (Jason Clarke), tym od „wiosek potiomkinowskich”, który walnie się przyczynił do umocnienia pozycji carycy i swojej przy okazji. Namiętności w stylu „rosyjskim”, czyli na pełny regulator emocjonalny, mordy, konne orszaki, wystawny petersburski dwór, do tego niezłe aktorstwo. A jednak całość sprawia wrażenie sztuczności, potęgowane jeszcze przez język angielski zamiast rosyjskiego, który tu, inaczej niż np. w „Czarnobylu”, razi nie tylko na początku.

Katarzyna Wielka (Catherine The Great), HBO GO i HBO, od 3 października, 4 odc.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Ocieplanie carycy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną