„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Film

W kurzu bomb

Recenzja serialu: „Świat w ogniu: Początki (World on Fire)”, scen. Peter Bowker

„Świat w ogniu: Początki (World on Fire)”, scen. Peter Bowker „Świat w ogniu: Początki (World on Fire)”, scen. Peter Bowker BBC
Oby wojenne komplikacje losów zostały pokazane bardziej wiarygodnie niż ta startowa.

Produkcja BBC One, której ambicją jest pokazanie pierwszego roku II wojny światowej na przykładzie losów tzw. zwykłych ludzi. Akcja rozpoczyna się w Manchesterze, przenosi się na przemian do Warszawy, Paryża i Berlina, gdzie poznajemy tytułowe początki: wojny i głównych bohaterów. Ci ostatni to Harry, tłumacz z brytyjskiej ambasady w Warszawie (Jonah Hauer-King), jego snobistyczna matka (Lesley Manville) oraz jego angielska dziewczyna Lois (Julia Brown) – w dzień pracownica fabryki, nocami szansonistka w klubach – i polska dziewczyna, kelnerka o złotym sercu Kasia (Zofia Wichłacz). A także: ojciec Lois, socjalista (Sean Bean), i jej brat buntownik (Ewan Mitchell), amerykańska, nieustraszona reporterka w Europie (Helen Hunt) oraz jej siostrzeniec (Brian J. Smith), paryski lekarz zakochany w czarnoskórym jazzmanie.

Miłość i wojna – tak mógłby brzmieć tytuł, oddawałby wtedy nie tylko główny temat serii (a przynajmniej jej pierwszego odcinka), ale też jej melodramatyczny ton, szkicowość postaci i luźne podejście do historii. Po pierwszym bombardowaniu Warszawy Zosia i Harry otrzepują ubrania z kurzu i jak gdyby nigdy nic wracają do swoich spraw. Patriotyzm ojca Zosi (Tomasz Kot), ruszającego z Warszawy z nastoletnim synem bronić Gdańska, jest rodem z pisowskiej podstawy programowej dla uczniów podstawówek – zresztą jak cały wątek tej rodziny. Oby wojenne komplikacje losów zostały pokazane bardziej wiarygodnie niż ta startowa, przedwojenna prostota postaw. Na razie trzeba się zadowolić ładnymi kostiumami i międzynarodową obsadą mówiącą we własnych językach.

Świat w ogniu: Początki (World on Fire), scen. Peter Bowker, Epic Drama, od 10 listopada, godz. 21.30, 7 odc.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "W kurzu bomb"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną