Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Film

Dobrzy ludzie

Recenzja serialu: „Outsider”, reż. Andrew Bernstein

„Outsider”, reż. Andrew Bernstein „Outsider”, reż. Andrew Bernstein HBO
Kolejny serial według kolejnej powieści mistrza horroru Stephena Kinga to kolejna, jakże rzadko spełniana, nadzieja na udaną adaptację.

Jak poszło tym razem? „Outsider” zaczyna się jak do bólu typowy kryminał: prowincjonalnym amerykańskim miasteczkiem wstrząsa koszmarna zbrodnia, dowody prowadzą do szanowanego i lubianego mieszkańca, śledczy sam zmaga się z traumą... Do tego klasycznego zestawu King dorzuca swój znak rozpoznawczy – straszne Zło. A telewizja dokłada własne „klasyki”: w lasach i odludziach Georgii można dostrzec powidoki pierwszego „Detektywa”, w budowie realiów i stosunków między bohaterami widać rękę Richarda Price’a, ćwiczoną na takich arcydziełach, jak „Prawo ulicy” i „Długa noc”. I to właśnie te ostatnie decydują o tym, że mimo pretensjonalnie nakreślonego i nachalnie pokazywanego Zła „Outsider” wciąga. Z każdym odcinkiem – widziałam sześć – bohaterowie stają się bardziej ludzcy, zwyczajni i ciekawi jednocześnie, ich relacje bardziej naturalne, cierpienie bardziej prawdziwe i przejmujące. Duża w tym zasługa scenariusza, ale równie wielka wspaniałej obsady. Od grających tu pierwsze skrzypce Bena Mendelsohna, Mare Winningham, Cynthię Erivo, Julianne Nicholson i Jasona Batemana, po choćby Dereka Cecila – pamiętnego Setha Graysona, sekretarza prasowego Franka Underwooda w „House of Cards” – który tu z wdziękiem wciela się w Andy’ego, byłego policjanta „o czystym sercu”.

Outsider, według Stephena Kinga, HBO i HBO GO, dwa odcinki co poniedziałek od 13 stycznia, 10 odc.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobrzy ludzie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną