Film

Kiczu się nie boją

Recenzja serialu: „30 srebrników”, reż. Álex de la Iglesia

„30 srebrników”, reż. Álex de la Iglesia „30 srebrników”, reż. Álex de la Iglesia HBO
W „30 srebrnikach” Dan Brown spotyka „Egzorcystę” i baśnie, a telenowelowa ekspresja i południowy temperament sąsiadują z nieograniczoną wyobraźnią.

Senne, urokliwe hiszpańskie miasteczko, jedno z tych, w których busy z japońskimi turystami zatrzymują się na chwilę w drodze do większych atrakcji, a mieszkający tam na stałe znają się od pokoleń. Aż dochodzi do serii niepokojących i wybitnie nienaturalnych zdarzeń. Wiele wskazuje na to, że mają one związek z nowym księdzem, „ojcem” Manuelem Vergarą (Eduard Fernández) – byłym egzorcystą, więźniem i bokserem oraz z tytułowymi 30 srebrnikami. Śledztwo rozpoczyna para detektywów z bożej łaski – sympatyczny burmistrz Paco (Miguel Ángel Silvestre) i przedsiębiorcza weterynarka Elena (Megan Montaner) – przy okazji oboje piękni i nie do końca spełnieni w obecnych związkach...

30 srebrników (30 Coins), reż. Álex de la Iglesia, HBO GO i HBO3, 8 odc., od 29 listopada

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiczu się nie boją"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021