Film

Amerykański koszmar

Recenzja serialu: „Oni: Pakt”, reż. Little Marvin

„Oni: Pakt”, reż. Little Marvin „Oni: Pakt”, reż. Little Marvin Amazon Prime
Diabeł ma twarz urzędnika w odprasowanym garniturze i gospodyni domowej, ledwo skrywającej nienawiść za sztucznym uśmiechem.

Małżeństwo Emorych kupuje dom na spokojnych przedmieściach Los Angeles. Od pierwszego dnia jest jednak oczywiste, że biała społeczność nie życzy sobie obecności czarnych mieszkańców – jak gdyby ciemna skóra była skazą na tle pastelowych domów, równo skoszonych trawników i błyszczących nowością samochodów. Państwo Emory i ich dwie córki – zmagający się z konsekwencjami rodzinnej tragedii – natychmiast stają się celem bezpardonowych ataków. Ani dom, ani praca, ani szkoła nie są schronieniem przed przemocą. Nawiedzające (dosłownie!) Emorych widma przeszłości wydają się niczym w porównaniu z piekłem, jakie urządzą im najbliżsi sąsiedzi. Serial odwołuje się do historycznych wydarzeń – m.in. wielkiej migracji czarnych obywateli, którzy po wojnie masowo zaczęli opuszczać południowe stany – lecz jest zwierciadłem, w którym odbija się współczesna Ameryka. Demony rasizmu odżyły wraz z prezydenturą Trumpa i mimo politycznej zmiany w Waszyngtonie nie da się ich tak łatwo wypędzić.

Oni: Pakt (Them: Covenant), prod. USA, Amazon Prime Video, 10 odc.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Amerykański koszmar"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021