„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Film

Animacja PL

Jak rozwijał się polski film animowany.

Dwupłytowa „Antologia polskiej animacji” obejmuje 28 dzieł, które znakomicie pokazują, jak rozwijał się polski film animowany i dlaczego mógł być, w niemal każdym momencie swojej historii, naszym wielce atrakcyjnym towarem eksportowym.

Począwszy od „Domu” Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, wybitnych w skali światowej klasyków gatunku, poprzez dokonania Witolda Giersza, Daniela Szczechury, Zbigniewa Rybczyńskiego (z oskarowym „Tangiem”), Juliana Antonisza, Piotra Dumały, skończywszy na „Katedrze” Tomka Bagińskiego i „Ichthys” Marka Skrobeckiego, mamy tu do czynienia z wielką różnorodnością estetyk, technik, pomysłów animacyjnych i narracyjnych.

Surrealizm Lenicy, metaforyczność Stefana Schabenbecka, czarny humor Dumały i Antonisza, a wreszcie mistrzostwo grafiki komputerowej Bagińskiego są za każdym razem jedyne w swoim rodzaju, a jednak, tak jak mówi się o polskiej szkole plakatu, na podstawie tych perełek krótkiego filmu, zwanego rysunkowym można i trzeba mówić o polskiej szkole animacji, której dorobek wciąż wydaje się niedoceniany. Głównie dlatego, że tak mało jest okazji, by się z nim zapoznać.
 

Antologia polskiej animacji, Polskie Wydawnictwa Audiowizualne, 2007 

  
 

Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
03.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną