Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Animacja PL

Jak rozwijał się polski film animowany.

Dwupłytowa „Antologia polskiej animacji” obejmuje 28 dzieł, które znakomicie pokazują, jak rozwijał się polski film animowany i dlaczego mógł być, w niemal każdym momencie swojej historii, naszym wielce atrakcyjnym towarem eksportowym.

Począwszy od „Domu” Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, wybitnych w skali światowej klasyków gatunku, poprzez dokonania Witolda Giersza, Daniela Szczechury, Zbigniewa Rybczyńskiego (z oskarowym „Tangiem”), Juliana Antonisza, Piotra Dumały, skończywszy na „Katedrze” Tomka Bagińskiego i „Ichthys” Marka Skrobeckiego, mamy tu do czynienia z wielką różnorodnością estetyk, technik, pomysłów animacyjnych i narracyjnych.

Surrealizm Lenicy, metaforyczność Stefana Schabenbecka, czarny humor Dumały i Antonisza, a wreszcie mistrzostwo grafiki komputerowej Bagińskiego są za każdym razem jedyne w swoim rodzaju, a jednak, tak jak mówi się o polskiej szkole plakatu, na podstawie tych perełek krótkiego filmu, zwanego rysunkowym można i trzeba mówić o polskiej szkole animacji, której dorobek wciąż wydaje się niedoceniany. Głównie dlatego, że tak mało jest okazji, by się z nim zapoznać.

Antologia polskiej animacji, Polskie Wydawnictwa Audiowizualne, 2007

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną