Film

Adolf H. - Ja wam pokażę!

Recenzja filmu: „Adolfie H. – Ja wam pokażę!”, reż. Dani Levy

Śmiać się nie ma tu z czego.

W kinie niemieckim przez długie lata nie robiono filmów o Hitlerze, jakby bojąc się, że w ten sposób wskrzesi się upiora. „Upadek”, analizujący z kronikarską dokładnością ostatnie dni i godziny życia dyktatora, wywołał szok i lawinę komentarzy, czy aby zło przedstawione w tak ciepły sposób nie budzi jednak współczucia. A teraz mamy niemiecką komedię o skapcaniałym Führerze, popadającym pod koniec wojny w depresję z powodu utraty ducha walki.

Helge Schneider, który w „Adolfie H. – Ja wam pokażę!” gra osowiałego faszystowskiego wodza, eksponuje więc jego oderwanie od rzeczywistości, słabość, bezradność i osamotnienie. Jednocześnie stara się zachować zdrową równowagę pomiędzy karykaturą a takim wizerunkiem, który jest bliski historycznej prawdzie. Nie zawsze mu się to udaje, za co winę ponosi reżyser i scenarzysta Dani Levy, starający się w tym filmie połączyć ogień z wodą. Czyli ukazać korzenie patologicznej osobowości przywódcy III Rzeszy (brak miłości, urazy wyniesione z dzieciństwa, sadystyczny ojciec, impotencja itd.), z drugiej zaś strony konsekwencje zbrodniczej działalności Hitlera. Temu ma służyć postać Żyda, profesora Adolfa Grunbauma (Ulrich Muhe), sprowadzonego z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen do Kancelarii Rzeszy. Będąc przedstawicielem znienawidzonej rasy ma on rozbudzić w Hitlerze negatywną energię i uczynić go zdolnym do wygłoszenia pożegnalnego przemówienia, wzywającego Niemców do popełnienia zbiorowego samobójstwa w obronie Berlina.

Śmiać się nie ma tu z czego, z wyjątkiem może nieudolnych efektów specjalnych, przypominających nasz wyczyn przy „Quo vadis”.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną