Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Buntownicy bez marzeń

24 godziny z życia bezrobotnych.

Mathieu Kassovitz, objawienie francuskich młodych gniewnych sprzed 15 lat, nie spełnił pokładanych w nim nadziei, ale jego „Nienawiść” z 1995 r., nagrodzona trzema Cezarami i wyróżniona w Cannes za reżyserię, wciąż pozostaje dziełem poruszającym. Film (wydany właśnie na DVD) opisuje 24 godziny z życia bezrobotnych mieszkańców paryskiego przedmieścia. W koszmarnych blokowiskach dorośli wiodą pozbawione sensu życie. Na ulicach młodociani gangsterzy urządzają regularne walki z policją.

Kassovitz był pierwszym francuskim reżyserem, który zwrócił uwagę na fatalne skutki źle prowadzonej polityki społecznej i brak reakcji opinii publicznej na stosowanie przemocy w środowiskach imigranckich. Z perspektywy późniejszych wydarzeń, które wstrząsnęły Francją (palenie samochodów i zamieszki w suburbiach), „Nienawiść” wydaje się dziełem wręcz proroczym.   

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Ciche choroby. Depresję oswoiliśmy, ale innych kryzysów się wstydzimy

Depresja stała się medialna, i to dobrze, ale medialność powoduje, że właściwie dopuszczamy tylko jedną wersję tej choroby. Warto wydobywać z cienia także inne typy kryzysów psychicznych – mówi Agnieszka Jucewicz, dziennikarka, autorka książek o tematyce psychologicznej.

Joanna Podgórska
12.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną