Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Pejzaże Chin

Niezła odtrutka na olimpijską propagandę.

O chińskiej rewolucji gospodarczej, która uczyniła z zacofanego Kraju Środka potęgę dorównującą najbardziej rozwiniętym państwom świata, powstało już bardzo wiele filmów. Większość skupia się na materialnych i duchowych kosztach ponoszonych przez wykorzystywaną do niewolniczej pracy klasę robotniczą. Trzy dokumenty, które znalazły się w kolekcji Planete Doc Review, poświęconej cywilizacyjnemu przyspieszeniu azjatyckiego smoka, dotyczą w zasadzie tego samego: niedoli i wyzysku jednostki. W filmie „Chiny w kolorze blue” Michy X. Peleda bohaterką jest 16-letnia szwaczka, zatrudniona w manufakturze produkującej dżinsy. Mieszka w wynajętej norze z koleżankami, zarabia 6 centów na godzinę, większość nędznych zarobków wysyła do rodziny na wieś, po katorżniczej pracy nie ma już nawet sił, by spotykać się z chłopakiem.

„Sfabrykowany krajobraz” Jennifer Baichwal to zbiór postindustrialnych pejzaży: wysypisk, kopalń, złomowisk, fabryk oraz zniszczonej przez człowieka przyrody. Zaś „W górę Jangcy” ilustruje życie codzienne społeczeństwa przeprowadzającego jedyny w swoim rodzaju eksperyment: budowę gigantycznej zapory na najdłuższej rzece Chin, w wyniku którego około 2 mln ludzi musi zostać przesiedlonych. Niezła odtrutka na olimpijską propagandę.

  
 

  

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną