Walc z Bashirem, reż. Ari Folman
Brawurowo zrealizowany rysunkowy dokument. Mówi o poczuciu winy izraelskich żołnierzy, świadków masakry kilku tysięcy Libańczyków w czasie wojny na Bliskim Wschodzie.
Tulpan, reż. Sergiej Dworcewoj
Codzienne życie w kazachskim stepie. Tulpan to imię wybranki powracającego z wojska mężczyzny, która odrzuca jego zaloty. Prosta historia, pięknie sfotografowana przez Jolantę Dylewską.
Nad jeziorem Tahoe, reż. Fernando Eimbcke
Opowieść o przeżywaniu traumy przez nastolatka, który stracił bliskich. Poetycka analiza samotności i bólu.
Lwica, reż. Pablo Trapero
Mocne psychologiczne kino, rozgrywające się w więzieniu dla kobiet w Argentynie. Młoda dziewczyna w ciąży odsiaduje wieloletni wyrok za morderstwo kochanka swego chłopaka.
Popioły czasu: Powrót, reż. Wong Kar-Wai
Zremasterowana, ponownie zmontowana, z dodanymi ujęciami, nowa wersja legendarnego filmu kung-fu z 1994 r. Autor „Spragnionych miłości” i „2046” w wielkiej formie.
Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia, reż. Mike Leigh
Pogodna komedia mistrza brytyjskiego realizmu o nauczycielce z podstawówki rozwiązującej swoje problemy poczuciem humoru, dobrocią i przyjaźnią.
Śnieg, reż. Aida Begic
Złota Kamera za debiut w Cannes. Kameralny dramat o zasypanym śniegiem bośniackim miasteczku Slavno. Rodzina próbuje dać sobie radę bez mężczyzn, którzy zginęli w wojnie domowej.
Mój Marlon i Brando, reż. Huseyin Karabey
Historia zakazanej miłości między turecką aktorką i Kurdem mieszkającym w Iraku. Przebój festiwali m.in. w Rotterdamie, Jerozolimie i Nowym Jorku.
Hafez, reż. Abolfazl Jalili
Uwspółcześniona historia życia i nieszczęśliwej miłości Hafeza, słynnego XIV-wiecznego poety, mistyka sufickiego, twórcy perskiej poezji lirycznej. Kino irańskie w najlepszym wydaniu.
33 sceny z życia, reż. Małgorzata Szumowska
Prowokująco szczery, bolesny obraz bezradności 30-letniej kobiety, przeżywającej śmierć rodziców i zmianę partnera.