Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Stalin Groźny

Recenzja filmu: "Iwan Groźny", reż. Sergiusz Eisenstein

Eisenstein o Iwanie Groźnym (czyli Stalinie)

Trudno wyobrazić sobie światowe kino bez Sergiusza Eisensteina. Jego „Pancernik Potiomkin”, „Aleksander Newski” i „Iwan Groźny” są do dziś przedmiotem wykładów w wielu szkołach filmowych. Ten ostatni film ukazał się właśnie na DVD. Ta filmowa epopeja Eisensteina powstała na zamówienie Stalina, utożsamiającego się z pierwszym rosyjskim carem, który krwawo rozprawiał się z opozycją. „Iwan Groźny” jest dziełem mrocznym – w klaustrofobicznych wnętrzach obok aktorów pojawiają się ich cienie. Kadry filmowe przypominały sceny z ikon, w których główne osoby przewyższają wymiarami istoty pośledniejsze, a zabieg ów bezbłędnie trafiał do radzieckiego widza.

Pierwsza część „Iwana Groźnego” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – władca jest tam przedstawiony jako mąż stanu umacniający rosyjskie państwo. Drugą część spotkał inny los – zakaz rozpowszechniania. Zarzucono filmowi, że pokazuje Iwana Groźnego (w domyśle Stalina), człowieka o wielkiej charyzmie i silnym charakterze, jako słabeusza pokroju Hamleta. Druga część przeleżała na półkach 12 lat i, jako film okaleczony i przemontowany, miała premierę w 1958 r. po śmierci Eisensteina i Stalina. Po 60 latach film nadal magnetyzuje niebywałą siłą wyrazu. Jego ekspresję podkreśla muzyka Prokofiewa oraz tytułowa rola, w którą wcielił się wybitny aktor Nikołaj Czerkasow.

 

Reklama

Czytaj także

Historia

Doktryna Monroego. To ona naznaczyła politykę zagraniczną USA. I do dziś budzi wielkie emocje

To, co powiedział 2 grudnia 1823 r. prezydent James Monroe do Kongresu, określiło politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Celem było pilnowanie interesów w obu Amerykach i odcięcie się od konfliktów, które ich nie dotyczą. Spór o to trwa do dziś.

Michał Rastaszański
28.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną