Książki

Żyjcie prościej

Recenzja książki: Werner Tiki Kuestenmacher, "Luksus według Jezusa"

Z Jezusem słowo luksus kojarzy się słabo. Ale luksus niejedno ma imię.

Autorowi chodzi o luksusy takie jak filiżanka cappuccino, jaką funduje sobie od czasu do czasu mnich żyjący na co dzień w ubóstwie. A jeszcze bardziej chodzi mu o luksus uwolnienia się od balastu życia pod ciągłą presją naszej współczesnej cywilizacji. A że Werner Tiki Kues-tenmacher jest niemieckim pastorem luterańskim, dziennikarzem i teologiem, drogę do tej wolności widzi w osobistej przyjaźni z Jezusem.

Jego książka jest rodzajem poradnika dobrego życia, jakich dziś pełno. Ten jednak jest także próbą dyskretnej i kulturalnej ewangelizacji adresowaną do ludzi żyjących w świecie pochrześcijańskim, którzy o Jezusie i chrześcijaństwie nie wiedzą wiele, a może zgoła nic. Lecz „Luksus” nie jest książką amerykańskiego powtórnie narodzonego chrześcijanina. Taki by nie napisał, że Jezus miał doświadczenie miłości duchowej i fizycznej. Nie cytowałby Rilkego, Boffa czy de Mello.

Werner Tiki Kuestenmacher, Luksus według Jezusa, przeł. Kamil Markiewicz, Wydawnictwo Święty Wojciech 2010, s. 260

 

Polityka 24.2010 (2760) z dnia 12.06.2010; Kultura; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Żyjcie prościej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną