Książki

Żyjcie prościej

Recenzja książki: Werner Tiki Kuestenmacher, "Luksus według Jezusa"

Z Jezusem słowo luksus kojarzy się słabo. Ale luksus niejedno ma imię.

Autorowi chodzi o luksusy takie jak filiżanka cappuccino, jaką funduje sobie od czasu do czasu mnich żyjący na co dzień w ubóstwie. A jeszcze bardziej chodzi mu o luksus uwolnienia się od balastu życia pod ciągłą presją naszej współczesnej cywilizacji. A że Werner Tiki Kues-tenmacher jest niemieckim pastorem luterańskim, dziennikarzem i teologiem, drogę do tej wolności widzi w osobistej przyjaźni z Jezusem.

Jego książka jest rodzajem poradnika dobrego życia, jakich dziś pełno. Ten jednak jest także próbą dyskretnej i kulturalnej ewangelizacji adresowaną do ludzi żyjących w świecie pochrześcijańskim, którzy o Jezusie i chrześcijaństwie nie wiedzą wiele, a może zgoła nic. Lecz „Luksus” nie jest książką amerykańskiego powtórnie narodzonego chrześcijanina. Taki by nie napisał, że Jezus miał doświadczenie miłości duchowej i fizycznej. Nie cytowałby Rilkego, Boffa czy de Mello.

Werner Tiki Kuestenmacher, Luksus według Jezusa, przeł. Kamil Markiewicz, Wydawnictwo Święty Wojciech 2010, s. 260

 

Polityka 24.2010 (2760) z dnia 12.06.2010; Kultura; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Żyjcie prościej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.

Katarzyna Czarnecka
27.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną