Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Wszyscy jesteśmy Szwajcarami

Szwajcaria, co to takiego? Dla jednych obwarowany Alpami raj na ziemi: czekolada, zegarki, banki i jedna z najstarszych w Europie demokracji. Dla drugich egoistyczne państwo, które wzbogaciło się na wojnach, zamykało granice przed uciekinierami.

Szwajcaria uchodzi zarówno za anachronizm – późno przyznała kobietom prawo głosu, późno weszła do ONZ, jak i za awangardę – szwajcarski naród polityczny łączy całkowicie różne grupy etniczne i posługuje się czterema językami, a jego literatura – Max Frisch i Friedrich Dürrenmatt – miała po drugiej wojnie światowej ogromne znaczenie w Europie.

Podobnie jak większość krajów Europy również Szwajcaria przechodzi dziś głęboki kryzys tożsamości. Dla szwajcarskiego publicysty Jürga Altwegga jego symbolem jest upadek Swissairu, pożar w tunelu na przełęczy św. Gottharda, strzelanina w parlamencie jednego z kantonów, a przede wszystkim kariera polityczna Christopha Blochera, stawianego w jednym rzędzie z Haiderem w Austrii czy Le Penem we Francji.

Lektura eseju Altwegga „Ta poczciwa Szwajcaria” prowadzi do zaskakujących wniosków, że właściwie wszyscy jesteśmy Szwajcarami, ponieważ dylematy Helwetów to również nasze dylematy – co prawda nie na alpejskich szczytach, a na wiślanej depresji, ale zawsze. Ile Europy wpuścić do domu? Jak się uporać z mitami heroicznej przeszłości? I jak na tyle uszlachetnić demokrację, by nie stawała się łupem demagogów?

Jürg Altwegg, Ta poczciwa Szwajcaria. Esej o stanie narodu, tłum. Bartosz Nowacki, Media Morphosis, Wrocław 2005, s. 170
 
 
Przeczytaj fragment książki

Polityka 32.2005 (2516) z dnia 13.08.2005; Kultura; s. 58
Reklama

Czytaj także

Rynek

Nowe szaty tyrana. Dlaczego Putin zaatakował i co go dziś przeraża?

Sergei Guriev, profesor ekonomii, były doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i były główny ekonomista EBOiR, o tym, co może czekać Putina i Rosję pod jego dyktatorskimi rządami.

Jacek Żakowski
16.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną