Książki

Wszyscy jesteśmy Szwajcarami

Wszyscy jesteśmy Szwajcarami

Szwajcaria, co to takiego? Dla jednych obwarowany Alpami raj na ziemi: czekolada, zegarki, banki i jedna z najstarszych w Europie demokracji. Dla drugich egoistyczne państwo, które wzbogaciło się na wojnach, zamykało granice przed uciekinierami.

Szwajcaria uchodzi zarówno za anachronizm – późno przyznała kobietom prawo głosu, późno weszła do ONZ, jak i za awangardę – szwajcarski naród polityczny łączy całkowicie różne grupy etniczne i posługuje się czterema językami, a jego literatura – Max Frisch i Friedrich Dürrenmatt – miała po drugiej wojnie światowej ogromne znaczenie w Europie.

Podobnie jak większość krajów Europy również Szwajcaria przechodzi dziś głęboki kryzys tożsamości. Dla szwajcarskiego publicysty Jürga Altwegga jego symbolem jest upadek Swissairu, pożar w tunelu na przełęczy św. Gottharda, strzelanina w parlamencie jednego z kantonów, a przede wszystkim kariera polityczna Christopha Blochera, stawianego w jednym rzędzie z Haiderem w Austrii czy Le Penem we Francji.

Lektura eseju Altwegga „Ta poczciwa Szwajcaria” prowadzi do zaskakujących wniosków, że właściwie wszyscy jesteśmy Szwajcarami, ponieważ dylematy Helwetów to również nasze dylematy – co prawda nie na alpejskich szczytach, a na wiślanej depresji, ale zawsze. Ile Europy wpuścić do domu? Jak się uporać z mitami heroicznej przeszłości? I jak na tyle uszlachetnić demokrację, by nie stawała się łupem demagogów?

Jürg Altwegg, Ta poczciwa Szwajcaria. Esej o stanie narodu, tłum. Bartosz Nowacki, Media Morphosis, Wrocław 2005, s. 170
 
 
Przeczytaj fragment książki

Reklama

Czytaj także

Kraj

Kiedy lekarze podlegają karze

Lekarze do więzień za błędy medyczne? Co jest zagrożeniem dla zdrowia: kadra medyczna czy polityczna?

Ewa Siedlecka
11.06.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną