Książki

Teraz różnorodność!

Warsaw Summer Jazz Days: będą gwiazdy

materiały prasowe
Będzie Pat Metheny, a trzeci dzień festiwalu zdominuje hołd dla idei King Crimson

Co pokazywać na Warsaw Summer Jazz Days po zeszłorocznym zestawie gwiazd? Mariusz Adamiak postawił tym razem na różnorodność, ale i teraz wielkich nazwisk nie zabraknie. Największe to legenda wywodząca się z tradycji free jazzu – Pharoah Sanders. Kończący w tym roku 70 lat saksofonista wystąpi w swoim kwartecie 1 lipca (a przed nim Portico Quartet i Mostly Other People Do the Killing). Na drugim biegunie znajduje się występujący w Warszawie już po raz drugi w tym roku Pat Metheny (również w kwartecie). Ten po projekcie „Orchestrion” tym razem (2 lipca) będzie grał po prostu swoje dawne przeboje (wcześniej akcent polski: Pink Freud).

Trzeci dzień festiwalu zdominuje hołd dla idei King Crimson: w projekcie Crimson Garden wystąpią członkowie ostatnich składów zespołu, a i sam Robert Fripp nie wyklucza udziału (choć go nie potwierdził). Przed nimi zaś trio Vijaya Iyera, pianisty o hinduskich korzeniach. 4 lipca to scena europejska w parku Śmigłego-Rydza, a na wieczornym koncercie kolejny muzyk hinduski Rudresz Mahanthappa (w jego kwartecie m.in. David Gilmore), program „Tribute to Tony Williams” z perkusistką Cindy Blackman i gitarzystą Vernonem Reidem na czele oraz, co może być zaskakujące, Kurt Elling śpiewający utwory Johna Coltrane’a. Nie zabraknie klubu festiwalowego (z siedzibą w Powiększeniu), a w parku Śmigłego-Rydza odbędzie się nocny koncert Ambient Night.

Szczegóły: www.adamiakjazz.pl

Polityka 27.2010 (2763) z dnia 03.07.2010; Kultura; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Teraz różnorodność!"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną