Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Zdobycie Ameryki

Recenzja książki: Wilhelm Dichter, "Lekcja angielskiego"

Wyd. Znak / materiały prasowe
Starannie skomponowana opowieść biograficzna

Dwie poprzednie powieści Wilhelma Dichtera „Koń Pana Boga” i „Szkoła bezbożników” były wydarzeniami literackimi końca lat 90., teraz ukazała się trzecia część trylogii – „Lekcja angielskiego”. Znowu tak jak poprzednio nie są to po prostu wspomnienia, ale starannie skomponowana opowieść biograficzna. W poprzednich częściach cyklu poznaliśmy wojenne i powojenne losy dziecka z prominentnej żydowskiej rodziny – jego ojczym był wiceministrem, a matka mogła kupować w sklepach „za żółtymi firankami”.

W „Szkole bezbożników” opisał słynną szkołę TPD, do której chodziło wiele żydowskich dzieci. Towarzyszyliśmy mu aż do matury. Teraz nadchodzi 1968 r. i dorosły bohater z żoną i dwójką dzieci emigrują najpierw do Rzymu, potem do Ameryki. Jednak to nie jest książka o polskim Marcu, ale o wymuszonym początku nowego życia i zdobywaniu Ameryki. Bohater w nowym miejscu chciałby się od wszystkiego uwolnić, także od tożsamości żydowskiej, która w kraju mu tak ciążyła. Jednak już w pociągu do Rzymu opadają go lęki i wracają traumy przeszłości. A początki amerykańskie są trudne – nie zna języka i nie ma pracy. Czuje się jak bohater „Ameryki” Kafki. Dichter, inżynier z doktoratem, zaczyna od pracy robotnika w fabryce odkurzaczy, gdzie zdziera sobie dłonie. Potrwa, zanim dotrze do firmy Colt, gdzie zgodnie ze swoim wykształceniem będzie projektować pociski. A długo, długo potem zacznie swobodnie mówić po angielsku.

Dichterowi udaje się w końcu „podbić Amerykę”, ale nie uwalnia się od przeszłości, samobójcza śmierć ojca w czasie wojny wraca do niego w snach, a jego syn zaczytuje się po nocach w historii Żydów.

Wilhelm Dichter, Lekcja angielskiego, Znak, Kraków 2010, s. 224

Polityka 34.2010 (2770) z dnia 21.08.2010; Kultura; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdobycie Ameryki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną