Przeinaczano go i zmyślano. Dziś są w Polsce ulice Stanisława Witkacego, bo ktoś nie sprawdził, jak się nazywał. Taka postać to obiekt manipulacji, a nawet fałszerstw – mówi Przemysław Pawlak, autor biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Z okładki spoziera, zdawać by się mogło, współczesny bohater, ikona popkultury, ale to tragiczna opowieść o twórcy wciągniętym w wir historii.
„Nasza szkapa” miała się nieźle, a Maria Konopnicka była świetną reporterką – przekonuje Magdalena Grzebałkowska, biografka autorki „Roty”.
Świadomość, jak okrutną i zabagnioną sferą bywało podziemie, tkwiła jak drzazga w osobowości Romana Bratnego – mówi Emil Marat, autor biografii pisarza.
Postać Urbana fascynuje – lub choćby interesuje – ze względu na jej konstrukcję psychiczną. Ciekawią motywy jego postępowania, kształtowanie się postaw, nieraz przecież trudnych do wyobrażenia. Powody decyzji. Szukamy ich w biografii „Urban” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa.
Co takiego najnowsza biografia Elona Muska, która za tydzień trafi do polskich księgarni, mówi o jej autorze Walterze Isaacsonie?
„Mrożek” Anny Nasiłowskiej, czyli pierwsza pełna biografia pisarza, przynosi jego portret na tle historycznych napięć, dobrze wpisany w kontekst. Nie jest to biografia demaskatorska, ale odsłania różne tajemnice.
Autor monumentalnego dzieła „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” otrzymał Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz dla najlepszej biografii roku. „Rwane historie, same kłopoty, czyli cały Bauman i cały Domosławski”, mówiła w laudacji Agnieszka Dauksza.
Wielka moc jego poezji zupełnie nie zgadzała się z fizyczną posturą – kruchością i delikatnością sylwetki Bolesława Leśmiana.
Pierwsze wspomnienia Billie Eilish są jak Instagram, a wydana właśnie autobiograficzna książka Mery Spolsky – jak Facebook. Media społecznościowe zmieniły sposób, w jaki gwiazdy opowiadają o sobie.