Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Mroczne szwedzkie tajemnice

Recenzja książki: Leif GW Persson, "Między tęsknotą lata a chłodem zimy"

materiały prasowe
Zaczyna się jak typowy kryminał, ale autor szybko przełamuje ten schemat.

Zabójstwo premiera Szwecji Olofa Palmego w 1986 r. wstrząsnęło nie tylko tamtejszą opinią publiczną. Na temat przyczyn i okoliczności tej zbrodni wysnuwano najdziksze hipotezy. Wskazano nawet domniemanego zabójcę, który jednak został oczyszczony z zarzutów. Tajemnica do dziś nie została odkryta i wciąż stanowi ciekawy temat dla tych, którzy lubią grzebać w mrocznych sferach historii politycznej ostatnich dziesięcioleci. W tym dla pisarzy, co potwierdza opasła powieść Perssona.

W środku Sztokholmu, w latach 80., wypada z wieżowca człowiek. Jak się okazuje, to Amerykanin, dziennikarski wolny strzelec Krassner, który interesował się szwedzką polityką ostatnich lat. Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo, a przynajmniej takie są końcowe ustalenia śledztwa. Sprawie jednak zaczyna się bliżej przyglądać znudzony szefowaniem i przesiadywaniem za biurkiem inspektor Johansson. Odkrywa, że śmierć dziennikarza może mieć związek z działaniami wywiadów różnych krajów.

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” zaczyna się jak typowy kryminał, ale autor szybko przełamuje ten schemat, wprowadzając do niego elementy innych odmian powieści spod znaku zbrodni. Jednocześnie buduje frapującą fabułę i ciekawie komentuje historię oraz współczesność Szwecji. Do tego Persson ma niesamowity dar tworzenia wyrazistych postaci. Głównym bohaterem powieści nie jest wcale Johansson, równie ważne są w niej postaci drugo-, a nawet trzecioplanowe. Niektóre dosyć paskudne, jak choćby śledczy Bäckström. Powieść Perssona ma nieco kiczowaty tytuł, ale nie rozczarowuje. Wielu krytyków zestawiało ją z cyklem Stiega Larssona, próbując rozstrzygać, co ciekawsze. Jak dla mnie, nie ma to większego sensu, bo proza obu Szwedów jest na swój sposób genialna.

Leif GW Persson, Między tęsknotą lata a chłodem zimy, przeł. Wojciech Łygaś, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010, s. 645

Polityka 50.2010 (2786) z dnia 11.12.2010; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Mroczne szwedzkie tajemnice"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną