Wielu katechetów ma poczucie, że Kościół wysłał ich na front i pozostawił samym sobie. Hierarchowie, zapatrzeni w statystyki, nie chcą słyszeć, że z religią w szkołach jest coraz gorzej.
Wybuchające kuchenki, kilkunastogodzinne korki – oto bilans otwarcia tegorocznej zimy. Latem mieliśmy pękające wały przeciwpowodziowe i awarie energetyczne. Nasz klimat zrobił się tak surowy czy też nasza infrastruktura stała się tak słaba?
Trudno o lepsze świadectwo sukcesu polskiej polityki zagranicznej ostatnich lat: gdy Donald Tusk w ubiegły poniedziałek rozmawiał w Berlinie z kanclerz Niemiec, Bronisław Komorowski przyjmował w Warszawie prezydenta Rosji.
Wszystkich zaszokował ujawniony przez media wulgarny język, jakim senator Ludwiczuk z PO prowadził negocjacje z polityczną konkurencją przed II turą wyborów na burmistrza Wałbrzycha.
Marek Wójcik (PO), członek komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, o błędach, nieprawdach i emocjach wokół tej sprawy
Druga tura wyborów samorządowych potwierdziła, że kraina PiS się kurczy. Partia Kaczyńskiego oddała Lublin, z największych miast nie ma już żadnego. Ta porażka może przyspieszyć rozpad tej partii.
Przyjechał z Nigerii nawracać Polaków na chrześcijaństwo, został posłem. Pierwszym czarnoskórym w polskim Sejmie.
Wizyta Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie przypada na dobrą fazę stosunków między Polską a USA. Dobrą, bo normalną. Dotychczasowe relacje trudno byłoby tak określić.
W historii polskiego parlamentaryzmu padł rekord. Przy Wiejskiej powstał właśnie 57 zespół sejmowy. Zajmie się obserwowaniem mediów.
O tym, jak nadmiar zapału szkodzi słusznej sprawie - mówi Prof. Andrzej Elżanowski.
Gwałt, bunt, pobicie, próby samobójcze. Te wydarzenia postawiły Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze w centrum uwagi. Takich placówek są w Polsce dziesiątki i na ogół mało kto wie, co się w nich dzieje.
Kolej w Polsce pełna jest paradoksów. Najnowszy? Będą nowe pociągi, ale o konkurencji na torach można zapomnieć. Olbrzymie publiczne dotacje przyznaje się bez przetargu – już nie na rok, ale od razu na całą dekadę.
Relikt z PRL, niepoddający się kontroli, nieliczący się z ludźmi – to częste określenia spółdzielni mieszkaniowych. Dotychczasowe próby odrodzenia spółdzielczości się nie powiodły. Posłowie PO podejmują kolejną – radykalną.
Z publikacji Wikileaks wynika, że Arabia Saudyjska bezskutecznie prosiła USA o zbombardowanie Iranu. Sama postanowiła zainwestować w elitarne jednostki 67 mld dol. W ślad za nią zbroją się inne kraje regionu.
W Ameryce kolej, w porównaniu z Europą Zachodnią i Japonią, jest mocno zapóźniona. Transport pasażerski w USA od lat opiera się na samochodach. Amerykanie je kochają.
Książka Adama Krzemińskiego „Lekcje dialogu” pomaga lepiej zrozumieć i Niemcy, i Polskę.
Czy Szwecja będzie pierwszym krajem, w którego rządzie znajdzie się minister seksu? Domaga się tego wpływowe Stowarzyszenie Krzewienia Oświaty Seksualnej RFSU, a rząd przyznaje, że to „ważny problem”.
Bandytyzm był plagą czasów wojny i bezpośrednio powojennych. Krzywa przestępczości zaczęła piąć się do góry zaraz po zakończeniu kampanii wrześniowej.
Patron otwartego w Warszawie Centrum Nauki, Mikołaj Kopernik, długo wahał się z wydaniem swego słynnego dzieła, ustalającego nowy porządek Wszechświata. Przekonał go dopiero pewien przybysz do Fromborka, a doszło do tego w dość niezwykłych okolicznościach.
Przysłowie mówi, że nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa. Teraz dotyczy to także branży informatycznej. A wszystko za sprawą chmury.
Pobyt w sanatoriach często bardziej szkodzi, niż pomaga pacjentom. Ale ludzie lubią, więc NFZ i ZUS płacą.
Film sprawia wrażenie osobliwej (świeckiej) wersji historii biblijnego Izaaka.
Przy pozorach głębi reżyser buja w obłokach, lekceważy realia, gubiąc psychologiczne prawdopodobieństwo.
Sztuce brak polotu, przez co spektakl ogląda się ze sporym trudem.
Wrocławskiej inscenizacji zdecydowanie bliżej do kabaretu niż teatru.
Kolejna (któraż to?) wystawa, kierująca uwagę widza na sztukę heroicznych lat stanu wojennego.
Zaczyna się jak typowy kryminał, ale autor szybko przełamuje ten schemat.
O narodzinach medycyny, anatomii i współczesnej nauki.
To wybitna płyta, mimo że nie wnosi niczego nowego do obrazu amerykańskich hiphopowych superprodukcji ostatniej dekady.
Ta muzyka to wszystko, tylko nie czasoumilacz na grudniowe zawieszenie między zakupami a opłatkiem.
Kilka przebojowych piosenek ucieszy masową publiczność.
Są nazwiska-legendy, znane nawet ignorantom w dziedzinie opery, czy zgoła muzyki w ogóle. Maria Callas to uosobienie nie tylko śpiewu, ale też całkowitego oddania sztuce.
Jestem pierwszym i jedynym malarzem stulecia; inni to albo uczniaki, albo głupki – mówił o sobie Gustave Courbet. Frankfurcka Schirn Kunsthalle prezentuje właśnie wielką wystawę jego dzieł.
Znamienne, że w Roku Chopinowskim nie mieliśmy sukcesów w dziedzinie pianistyki. Znaleźliśmy jednak i w tej dziedzinie nominowanych do Paszportu POLITYKI 2010.
"Za wstrząsającą kreację Katii Kabanovej, ozdobę świetnej inscenizacji opery Janačka w Operze Narodowej" - motywuje swój wybór Dorota Kozińska.
"Za umiejętność tworzenia nowoczesnego teatru muzycznego z poszanowaniem oraz twórczym rozwinięciem idei kompozytora" - pisze Jacek Marczyński.
"Trudno sobie wyobrazić piękniejszą karierę. Do świata gitarzystów wkroczył przebojem i pozostał w nim na dobre" - twierdzi Jacek Hawryluk.
Syndrom sztokholmski to stan psychiczny, który pojawia się u ofiar porwania lub zakładników, wyrażający się odczuwaniem sympatii i solidarności z osobami je przetrzymującymi. Tyle naukowa definicja. Życie jednak pokazuje, że syndrom nie jest wyłącznie domeną ofiar terrorystów.
Rozmowa z Lindą Seger, światowej sławy specjalistką od poprawiania scenariuszy filmowych, o tym, jak przykuć uwagę widowni
Piąty tom naszej serii – „Dwanaście krzeseł” Ilfa i Pietrowa – to pełna aforyzmów i gier językowych powieść satyryczna.
Gry wideo zabierają się za współczesne konflikty zbrojne. I stają obiektem zainteresowania polityków.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Matki boją się, że jeśli coś się wyda i syn pedofil trafi do więzienia, mąż i rodzina będą je oskarżać, że wychowały zboczeńca. Mają poczucie winy: może popełniły jakiś błąd? Kiedy sprawa wychodzi na jaw, płaczą, zaprzeczają, bagatelizują.
Iwona O. umarła po operacji zmniejszenia żołądka. Ale jej śmierć zaczęła żyć medialnie. Teraz lekarze boją się, że otyli pacjenci wystraszą się skalpela.
Pięciu samotników płynie dookoła świata. Po przygodę, po sławę, po szampana na mecie. Płyną też przekonać się o względności pojęć takich jak strach, zmęczenie i samotność.