Paszporty POLITYKI

Łukasz Kuropaczewski

Muzyka poważna 2010. Nominowany Łukasz Kuropaczewski

Łukasz Kuropaczewski Łukasz Kuropaczewski materiały prasowe
"Trudno sobie wyobrazić piękniejszą karierę. Do świata gitarzystów wkroczył przebojem i pozostał w nim na dobre" - twierdzi Jacek Hawryluk.

Gitarzysta, ur. w 1981 r. w Gnieźnie. Naukę gry na gitarze rozpoczął jako 10-latek w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy. Ukończył poznańską Szkołę Talentów i wrocławską Akademię Muzyczną. W latach 2003–08 odbywał studia uzupełniające u Manuela Barrueco w Peabody Conservatory w Baltimore, a następnie został jego asystentem.

Laureat m.in. II nagrody na konkursie w Koninie (1993), I nagrody na konkursie w Krakowie (1994), Grand Prix na konkursie w Gdańsku (1995), I nagrody na konkursie w Castro Urdiales w Hiszpanii (1995), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1996), II nagrody na konkursie w Tokio (1997), III nagrody (I nie przyznano) na konkursie w Almerii w Hiszpanii (2000). W 2004 r. otrzymał nagrodę Eurotalent od Telewizji Polskiej. W 2005 r., z rąk rektora uczelni w Baltimore, odebrał nagrodę Peabody Career Development Grant dla najlepiej rokującego studenta.

Dwukrotnie nominowany do Paszportu POLITYKI. Koncertuje na całym świecie, gra muzykę kameralną, prowadzi kursy mistrzowskie w różnych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Od 2008 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Polska Akademia Gitary.

Nominujący o nominowanym:

Trudno sobie wyobrazić piękniejszą karierę. Do świata gitarzystów wkroczył przebojem i pozostał w nim na dobre, choć w Polsce „klasyczni” gitarzyści mogą jedynie pomarzyć o zainteresowaniu, jakim obdarza się pianistów czy skrzypków.
Jacek Hawryluk

Wyjątkowo wrażliwy na urodę brzmienia, umie, również dzięki niebywałym umiejętnościom technicznym, stworzyć na swoim kameralnym, delikatnym instrumencie wielkie muzyczne kreacje. Ma magiczny wpływ na swoich studentów, dla których jest wzorem artysty i pedagoga.
Ewa Solińska

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2010

Polityka 50.2010 (2786) z dnia 11.12.2010; Kultura; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Łukasz Kuropaczewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną