Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Sztuka z podziemia

Recenzja wystawy: "Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980–1989"

Jacek Sroka, BREŻNIEW Jacek Sroka, BREŻNIEW Muzeum Narodowe w Krakowie / materiały prasowe
Kolejna (któraż to?) wystawa, kierująca uwagę widza na sztukę heroicznych lat stanu wojennego.

Na szczęście wprowadza do dość znanego już obrazu owych czasów kilka nowych elementów, które sprawiają, że nie ogląda się jej z poczuciem déjà vu. Przede wszystkim ma charakter – jak to się dziś nazywa – multimedialny. A więc nie tylko obrazy, rzeźby czy grafiki, ale też plakaty, mnóstwo ciekawych i mało znanych fotografii (np. świetna dokumentacja wczesnych akcji Gruppy), utwory literackie, twórczość muzyczna (od Jarocina po opozycyjnych bardów), nagrania spektakli teatralnych. Mało tego, przygotowano nawet kącik opozycjonisty-praktyka, w którym samemu można wydrukować plakat metodą sitodruku lub wykonać ulotkę na spirytusowym powielaczu (szkoda, że nie ma styropianów, na których można by wypocząć po zwiedzaniu). Zadbano więc, by zwiedzający się nie nudzili.

Na szczęście mamy też do czynienia z kompetentnym obrazem kontestującej, opozycyjnej i walczącej sztuki owych lat. Od dosadnych plakatów Piotra Młodożeńca po subtelne pejzaże Leona Tarasewicza, od powszechnie znanych prac członków Gruppy, Luxusu czy Mirosława Bałki po wyśmienite obrazy, rzadziej przypominanych przy takich okazjach, Jacka Ziemińskiego czy Andrzeja Zwierzchowskiego. Wystawa jest ciekawym przeglądem różnych artystycznych postaw, ale autorów łączą dwie rzeczy: w latach 80. XX w. dopiero startowali w dorosłość i śnili sny o wolności.

Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980–1989, Muzeum Narodowe w Krakowie, czynna do 16 stycznia 2011 r.

Polityka 50.2010 (2786) z dnia 11.12.2010; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka z podziemia"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną