Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Kafka w San Francisco

Recenzja książki: Cory Doctorow, "Mały brat"

materiały prasowe
Dla czytających po angielsku dobra wiadomość – Doctorow jest promotorem ruchu Creative Commons, który propaguje liberalizację prawa autorskiego.

Po zamachu 11 września 2001 r. świat żyje w stanie permanentnego stanu wyjątkowego. Proklamowana przez Amerykanów wojna z terrorem nie ma końca, w imię troski o bezpieczeństwo służby specjalne wszystkich krajów rozszerzają zakres inwigilacji. Co by się stało, gdyby 11 września powtórzył się? Cory Doctorow, kanadyjski pisarz science fiction i znany cyberaktywista, odpowiada na to pytanie opowieścią, w której ofiarą kolejnego megazamachu staje się San Francisco. Po zamachu, przy pełnej akceptacji dorosłych obywateli, w codziennym życiu zaczynają rządzić reguły, jakie obowiązują w „Procesie” i „Zamku” Franza Kafki. Wolność zostaje przehandlowana za pragnienie bezpieczeństwa.

Istoty tej transakcji nie rozumieją nastolatki, które mało jeszcze wiedzą o prawdziwym życiu, lecz doskonale znają się na najnowszych technologiach i wiedzą, że totalna inwigilacja bez reguł i zasad nie ma sensu, bo nie służy celowi zasadniczemu – nie zwiększa bezpieczeństwa. Młodzi hakerzy pełni jeszcze ideałów, wierzący w ducha tekstów Ojców Założycieli amerykańskiej demokracji, podejmują więc walkę z systemem.

Głównym bohaterem i narratorem „Małego brata” jest genialny haker licealista, który zupełnie przez przypadek podpada Systemowi. Doctorow doskonale wczuwa się w rolę nastolatka, którego życiem kierują uproszczone wizje społecznej rzeczywistości, buzujące hormony i dążenie do technicznego mistrzostwa w hakerskim rzemiośle jako sposobu na prawdziwą wolność. W efekcie powstał zaangażowany politycznie technothriller, który z przyjemnością przeczytają zarówno nastolatki, jak ich rodzice.

Dla czytających po angielsku dobra wiadomość – Doctorow jest promotorem ruchu Creative Commons, który propaguje liberalizację prawa autorskiego. „Mały brat” (Little Brother) i inne powieści tego pisarza dostępne są legalnie i bezpłatnie w jego witrynie internetowej http://craphound.com/.

Cory Doctorow, Mały brat, przeł. Barbara Komorowska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2011, s. 377

Polityka 07.2011 (2794) z dnia 12.02.2011; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Kafka w San Francisco"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną