Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Anioł czy nietoperz?

Recenzja książki: Krystyna Czerni, "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego"

materiały prasowe
Pełna szczegółów i anegdot opowieść o naprawdę nietuzinkowym artyście i człowieku.

W niecałe dwa miesiące po śmierci wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego trafia do księgarń jego obszerna biografia zatytułowana „Nietoperz w świątyni”. Taka koincydencja bywa podejrzana – nieraz próbowano już wykorzystać pośmiertne zainteresowanie, klecąc naprędce stosowną książkę. Na szczęście w tym przypadku mamy do czynienia z publikacją przygotowywaną przez kilka lat, powstałą na podstawie solidnych badań, unikatowych dokumentów i dziesiątków przeprowadzonych rozmów. A autorka, znana krakowska krytyczka sztuki, unika zawiłych analiz samego malarstwa i jego walorów. Krystyna Czerni zdecydowała się raczej na szczegółową rekonstrukcję życia artysty. I dobrze, bowiem o obrazach Nowosielskiego napisano tomy, natomiast jego losy – choć długie, barwne i niekonwencjonalne – znane były tylko w ogólnych zarysach.

Ta biografia to oczywiście pełna szczegółów i anegdot opowieść o naprawdę nietuzinkowym artyście i człowieku. Ale też o jego najbliższych (piękny hołd złożony żonie), przyjaciołach. A w tle pełne wielkich wolt czasy, z którymi musiał zmierzyć się zagubiony w sztuce i filozofowaniu człowiek. Autorka nie ucieka przy tym od tematów drażliwych: pytań o brak światowej kariery, powikłanych spraw damsko-męskich, jego rozlicznych słabości, w tym długoletniego alkoholizmu. Czyni to jednak z kulturą, bez chęci skandalizowania, oddając należny honor także rozlicznym zaletom jego ducha i osobowości. Lektura to wciągająca, która nie tyle tłumaczy malarstwo Nowosielskiego, co daje rozliczne klucze do jego samodzielnej interpretacji.

Krystyna Czerni, Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011, s. 444

Polityka 17.2011 (2804) z dnia 23.04.2011; Afisz. Premiery; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Anioł czy nietoperz?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną