Wraz z zamknięciem wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie symbolicznie zakończyły się obchody Roku Jerzego Nowosielskiego. Jakim zainteresowaniem cieszyła się jego sztuka?
50 mln zł. Na tyle wyceniono dar na rzecz krakowskich muzeów MOCAK oraz Muzeum Fotografii. Z jednym z darczyńców, Andrzejem Starmachem, rozmawiamy o tym, skąd wziął się pomysł przekazania kolekcji i z czym było najtrudniej się rozstać.
Twórcy wystawy wyjaśniają, że jej celem jest „poszukiwanie podobieństw między sztuką polską i ukraińską oraz znalezienie ich wspólnych źródeł w kulturze”.
Stołeczny Zamek Królewski coraz śmielej sięga po wystawy sztuki współczesnej i nowoczesnej. Oczywiście czyni to z właściwą sobie powagą, namaszczeniem, dystynkcją.
Wyśmienite dzieła sprowadzone ze świata, potęga Jagiellonów i galerii prywatnych, które wypełniały lukę po placówkach przejętych przez PiS. Autorskie podsumowanie 2023 r. na rynku sztuki.
Zmarły zaledwie 12 lat temu Jerzy Nowosielski należał do świata, który dziś wydaje się już odeszły i staroświecki. Jaką lekcję możemy odebrać, studiując jego życie i twórczość?
Nigdy nie zależało mu na jakichkolwiek nagrodach, medalach czy wyróżnieniach. A jednak setna rocznica urodzin skłoniła Sejm, by umieścić go na liście patronów 2023 r. Za co właściwie cenimy krakowskiego malarza?
Pełna szczegółów i anegdot opowieść o naprawdę nietuzinkowym artyście i człowieku.