Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Książki

Śmiech przez łzy

Recenzja książki: Szczepan Twardoch, "Tak jest dobrze"

materiały prasowe
Twardoch konsekwentnie rysuje obraz świata pełnego rozpaczy i cierpienia, w którym nawet jeżeli ktoś się śmieje, to przez łzy.

Na dziesiątą książkę, a trzeci zbiór opowiadań w dorobku Szczepana Twardocha – jednego z felietonistów pojawiających się w Kawiarni Literackiej POLITYKI – składają się trzy teksty premierowe i trzy znane czytelnikom Nowej Fantastyki i Lampy. Choć różne, bo znajdziemy wśród nich zarówno historie obyczajowe, jak i horrory, wszystkie łączy wspólny temat – cielesność. To ona wpływa na to, jak nas postrzegają inni, a przede wszystkim jak sami siebie postrzegamy. W „Masarze” ciało jest ohydną powłoką, w „Uderz mnie” i „Dwóch przemianach...” stanowi obiekt pożądania, w „Gerdzie” staje się emanacją siły psychicznej (żylasty Gerd i otyły syn). W „Ona płynie w moich żyłach” – najlepszym opowiadaniu zbioru – stanowi natomiast ostatni bastion, skorupę, która pozostaje, gdy tracimy wszystko, co nam drogie i co nas określa. Autor „Wiecznego Grunwaldu” pisze w tych opowiadaniach również o rozczarowaniu rzeczywistością, wzbierającej nienawiści, która kiedyś musi znaleźć ujście, o samotności, rozpaczy i gorzkiej miłości, o dwóch skrajnie różnych obliczach ojcostwa (przepaść między pokoleniami w „Gerdzie” oraz miłość i ból straty w tytułowym „Tak jest dobrze”).

Twardoch konsekwentnie rysuje obraz świata pełnego rozpaczy i cierpienia, w którym nawet jeżeli ktoś się śmieje, to przez łzy. Jest w tych pesymistycznych wizjach coś magnetycznego. Jak u Cormaca McCarthy’ego, do którego Twardoch bezpośrednio nawiązuje w opowiadaniu tytułowym, a pośrednio – poprzez styl – w pozostałych. Piękno języka, którym posługuje się Twardoch, doskonale kontrastuje z okropieństwem świata, nadając lekturze wyjątkowy słodko-gorzki posmak.

Szczepan Twardoch, Tak jest dobrze, Powergraph, Warszawa 2011, s. 240

Polityka 30.2011 (2817) z dnia 19.07.2011; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiech przez łzy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka: aktor spełniony

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną