Książki

Zagadki Kapewu

Recenzja książki: Magdalena Grzebałkowska, "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego"

materiały prasowe
Imponująca robota, pasjonująca lektura. Książka tak pomyślana zagadki Kapewu rozwiązać ostatecznie nie mogła.

Ksiądz Piszący Wiersze, Kapewu, współczesnym Polakom kojarzy się zwykle z księdzem Janem Twardowskim. Dwa miliony nakładu sprzedawanego na pniu, popularność sięgająca zenitu jeszcze w Polsce Ludowej. Już sam ten fenomen wystarczyłby za temat ciekawej książki. Ale Magdalena Grzebałkowska poszła poniekąd na całość. Z optymizmem historyczki i reporterki z wieloletnim doświadczeniem zabrała się do czegoś w rodzaju portretu mówionego Twardowskiego i „twardowszczyzny” – wszystkiego, co się da odtworzyć z wyszperanych przez autorkę okruchów i z masy rozmów z ludźmi z otoczenia księdza poety.

Imponująca robota, pasjonująca lektura. Książka tak pomyślana zagadki Kapewu rozwiązać ostatecznie nie mogła (czy da się w ogóle rozwikłać tajemnicę losu jakiegokolwiek człowieka?), ale postawiła chyba wszystkie związane z nią pytania i zdokumentowała jej paradoksy. O niełatwe relacje wewnątrz rodziny, równie skomplikowane – z kobietami, o niechęć części środowiska literackiego do Twardowskiego jako poety zbyt lekkiego, łatwego i przyjemnego, prefigurację poety celebryty (którym Kapewu w dzisiejszym rozumieniu nie był), wreszcie o jego bliskie kontakty z SB, a nawet o słynny „tupecik” i czarną torbę ks. Jana. Rozwikłała czy nie, ale na pewno kontynuuje dobrą ostatnio passę polskiej literatury biograficznej. Tej, która opowiada o głównym bohaterze równie ciekawie i rzetelnie, jak o kontekście jego życia i dzieła.

Magdalena Grzebałkowska, Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Wydawnictwo Znak 2011, s. 359

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Kobiety, które wstrząsnęły Rosją

W cesarstwie, w którym panowało przekonanie, że Bóg rządzi we wszechświecie, car w państwie, a mężczyzna w domu, na tronie zasiadały kolejno cztery kobiety.

Sylwia Frołow
16.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną